V minulosti sme vám poradili ako si správne vybrať externý systémový blesk, dnes vám poradíme ako zlepšiť kvalitu svetla alebo zmeniť jeho charakteristiku. Na to slúžia modifikátory a difúzory, ktoré nasadíte na svoj externý blesk.
Zlepšime kvalitu svetla externých systémových bleskov
Ak hovoríme o svetle, máme na mysli nielen jeho množstvo ale aj kvalitu a charakter. Systémové blesky sú výkonné no keďže ich veľkosť je zvyčajne len pár štvrocových centimetrov, pri priamom svietení poskytujú ploché a tvrdé svetlo.
Modifikátormi môžeme výrazne vylepšiť najmä kvalitu svetla. Isto poznáte modifikátory a difúzory pre štúdiové svetlá, najrozšírenejšie sú softboxy. Aj na malé externé systémové blesky vieme použiť modifikátory a ďalej v článku nájdete tie najpoužívanejšie.
Odrazná doštička externého blesku
Pri fotografovaní v interiéri s bielimy stropmi alebo stenami, tieto využívame na odrazenie svetla blesku. Tým svetlo výrazne zmäkčíme. Ak ste však blízko fotografovaného objektu, môže odrazené svetlo dopadať zhora, alebo zboku tak, že vytvára tiene.
Väčšina systémových bleskov má zabudovanú výsuvnú bielu doštičku, ktorou časť svetla vieme presmerovať dopredu a tým presvetlíme tiene. Odrazná doštička tak slúži ako sekundárny zdroj svetla.
Zabudovaná odrazná doštička je sekundárnym zdrojom svetla pri využití odrazu svetla blesku od stropu alebo stien. Ak ju váš blesk nemá môžete použiť bielu vizitku pripevnenú gumičkou.
Bouncer pre externý blesk
Zabudovaná odrazná doštička má malú plochu. V exteriéri, kde nemôžeme svetlo odraziť od stropu alebo steny je neúčinná a zbytočne by sme plýtvali svetlom. Potrebujeme väčšiu plochu, ktorá odrazí viac svetla a naviac ho aj účinnejšie zmäkčí.
Lumiquest ProMax je modulárny bouncer.
Rogue Flashbender v3 je tvarovateľný bouncer.
Difúzor a difúzny dóm pre externý blesk
Difúzor má za úlohu zmäkčiť a rozptýliť svetlo. Malý difúzor býva najčastejšie dokupovaným modifikátorom. K niektorým bleskom je dodávaný ako súčasť štandardného príslušenstva.
Ak ale chceme skutočne kvalitnejšie svetlo potrebujete väčší difúzor, najčastejšie kopuľovitého tvaru tzv. dóm. Výborne nám poslúži v interiéri aj exteriéri. V interiéri využijeme odraz svetla od stropu alebo aj od stien.
Malý difúzor dodávaný k blesku pomôže zmäkčiť svetlo, ale nie tak účinne ako väčšie difúzory.
Lacný ale účinný difúzny dóm v štýle Garry Fong.
Malý softbox pre externý blesk
Ak zväčšíme plochu zdroja svetla získame mäkšie svetlo. Na to slúži softbox. Používame ho na priame nasvietenie. Jeho výhodou je smerované svetlo ktorým neplýtvame do strán. A platí, že čím je plocha softboxu väčšia, tým mäkšie máme svetlo.
Malý softbox, ktorý nasadíme priamo na blesk je vhodný pri fotografovaní z kratšej vzdialenosti. Nielen na portréty ale napríklad aj na produktovú fotografiu a makro.
Softbox od Lumiquestu. Aj keď je pomerne malý, jeho plocha je niekoľkonásobne väčšia ako plocha krycieho skla blesku. Poslúži nám na kratšie vzdialenosti.
Snoot pre externý blesk
Snoot alebo podľa tvaru komínik sústredí svetlo do úzkeho lúča. Neslúži na jeho zmäkčenie ale presné smerovanie, vždy keď potrebujeme zvýrazniť konkrétnu časť fotografovaného objektu alebo scény.
Lumiquest Promax Snoot.
Farebné a korekčné filtre pre externý blesk
Poznáme dva druhy farebných filtrov. Korekčné slúžia na zmenu teploty svetla a efektové na zmenu farby svetla. Blesk má teplotu denného svetla 5500K a pomocou korekčných filtrov môžeme teplotu prispôsobiť iným zdrojom svetla, napríklad žiarovkám a žiarivkám.
Efektové farebné filtre nám poslúžia na nasvietenie objektu alebo scény farebným náladovým svetlom.
Sada korekčných filtrov pre obľúbený blesk Godox V1.
Klapky s farebnými filtrami a voštinou pre blesk Godox.
Dáždnik, veľký softbox alebo octabox pre externý blesk
S externými systémovými bleskami môžeme fotografovať takmer rovnako ako s veľkými ateliérovými bleskami. Umiestnime ich na statív a použije veľké účinné modifikátory, najčastejšie dáždniky, softboxy alebo octaboxy. Práca s nimi je síce náročnejšia no výsledky sú vynikajúce.
Lastolite Brolly Grip kit s malým difúznym dáždnikom môžeme držať v ruke alebo upevniť na statív.
Skladací octabox, profesionálne riešenie od Profoto.
Páčil sa vám tento diel Foto Edukácie?
Dajte nám vedieť v komentároch. A napíšte aj o čom máme písať nabudúce.
Dobré svetlo všetkým! Karol Srnec a AKF Bratislava.
Pridaj komentár