fbpx
KURZY FOTOGRAFOVANIA V BRATISLAVE AJ ONLINE UŽ OD ROKU 2009.

Ako si vybrať externý systémový blesk

ako si vybrať externý systémový blesk AKF Bratislava

Určite sme to už všetci zažili. Fotíme, čas sa posunul, zotmieva sa. Alebo sa náhle, napríklad príchodom nečakanej búrky zmení, doslovne stratí akékoľvek svetlo…

Vtedy prichádza na rad dodatočný zdroj svetla – blesk. Že ho ešte nemáte? V tomto článku vám poradíme ako si podľa vašich potrieb vybrať ten správny externý systémový blesk.

Nesmieme zabudnúť ani na sýtejšie farby, lepší kontrast a živšie fotografie, ktoré fotením s bleskom získate! A preto nás čítajte aj nabudúce. V ďalších pokračovaniach vám poradíme ako takýto blesk využiť pre skutočne kreatívne svietenie.

Občas použijeme výraz, ktorému možno nebudete rozumieť a preto slovníček pojmov nájdete v spodnej časti článku.

Foto Karol Srnec

Externé systémové blesky nám do určitej obmedzenej miery dokážu nahradiť aj veľké štúdiové blesky. Výhodou je, že sú menšie, ľahšie a majú vlastné napájanie. To však pri väčšom množstve bleskov môže byť aj ich nevýhoda.

Externý systémový blesk a jeho použite

My fotografi najčastejšie kupujeme tzv. externý systémový blesk. Ten sa nasádza priamo na fotoaparát. Existujú však aj riešenia, ktoré nám fotografom dovoľujú diaľkovo ovládať blesk umiestnený mimo tela kamery.

Dôležitý je prívlastok systémový. Blesk a fotoaparát spolu úzko spolupracujú a preto máme k dispozícii pokročilé ovládanie blesku priamo z fotoaparátu. Uľahčuje nám to prácu s bleskom a prináša to radu ďalších výhod.

Systémové blesky sa často vyrábajú pre konkrétnu značku fotoaparátu, pri kúpe si preto dávajte pozor na výber správneho typu. 

Teraz vám predstavíme niekoľko konkrétnych modelov, ktoré sú typickými predstaviteľmi svojej triedy a zaručene vám urobia dobrú službu.

Foto Karol Srnec
Foto Karol Srnec

Malý externý blesk

Tento typ blesku disponuje malým výkonom a obmedzenou funkcionalitou. V lepšom prípade má 2x vyšší výkon ako vstavaný blesk nášho fotoaparátu. 

Nemá váš fotoaprát vstavaný blesk? Hľadáte kompaktný zdroj svetla? Toto pre vás môže byť vhodný, na ovládanie nenáročný a cenovo prijateľný kandidát.

Pre jeho obmedzený výkon a funkcionalitu sa tento malý základný model veľmi nehodí na kreatívne fotografovanie. Môžeme ho ale použiť ako diaľkové ovládanie iného externého blesku s podporou tejto funkcie.

Aj keď malý externý blesk podporuje TTL ovládanie, kvôli slabému výkonu obmedzeným napájaním nebudeme môcť využiť funkciu vysokorýchlostnej synchronizácie s krátkymi časmi (HSS).

Ako si vybrať externý systémový blesk

Sony HVL-F20M je malý externý blesk so smerným číslom 20. Poslúži nám ako o niečo výkonnejšia náhrada vstavaného blesku. Pre prijateľnejší výsledok fotenia nám umožní odraziť svetlo od stropu.

Stredný externý blesk

Chcete od blesku viac no financie vás nepustia? Stredná trieda je ideálny typ blesku pre fotografov amatérov. V podstate všetkých kategórii a druhov fotenia.

Blesk disponuje slušným výkonom a bohatou funkcionalitou. Svetlo vďaka polohovaniu hlavy môžeme odrážať a smerovať. Čo určite využijeme pri kreatívnom svietení.

Táto trieda štandartne podporuje TTL ale aj HSS. Nezabudnime na diaľkové ovládanie s ktorým sa určite vyhráme.
Väčšina bleskov strednej triedy má informačný displej. Ich výkon je dostatočný aj pre fotografovanie svadieb. Smerné číslo, teda sila blesku sa pohybuje v rozsahu 35 až 47.

Ako si vybrať externý systémový blesk

Godox TT350. Šikovný malý blesk strednej triedy. Je dobre vybavený a môžeme ho napájať akumulátorom. V strednej triede patrí medzi výkonovo slabšie blesky. Vhodný je do interiéru, osvetlí aj stredne veľkú miestnosť. Plusom je zabudovaná podpora rádiového ovládania.

Ako si vybrať externý systémový blesk

Canon Speedlite 430EX III-RCanon Speedlite 430EX III-RT je systémový blesk strednej triedy, smerné číslo je 47. Plusom je možnosť bezdrôtového diaľkového ovládania. S takýmto bleskom bez problémov nafotíme aj svadbu.

Profesionálny externý blesk

Oproti strednej triede nám prináša profesionálny blesk hlavne vyšší výkon a kvalitnejšie spracovanie. Pri intenzívnom fotografovaní, keď potrebujeme aby sa blesk rýchlo dobíjal, môžeme pripojiť k blesku externú batériu.

Vyšší výkon oceníme aj pri použití modifikátorov, klasicky napr. softbox, pri odrážaní svetla od vysokých stropov alebo ak sa rozhodneme využiť blesk v exteriéri za použitia režimu HSS. 

Veľmi dôležité je aj bohaté príslušenstvo, ktoré si môžeme k bleskom tejto triedy zaobstarať.

Ako si vybrať externý systémový blesk

Nikon Speedlight SB-5000. Skvelý no drahý.

Ako si vybrať externý systémový blesk

Profoto A10. Určite oceníte možnosť prepojenia so systémom štúdiových bleskov Profoto.

kurz fotografie AKF externý blesk
Blesk už máte vybratý?

Už nejaký čas fotíte a cítite, že vašim fotkám chýba život? Nemajú šťavu? Je to práve Externý blesk, ktorým vašim fotkám pridáte tú povestnú iskru.

Oplatí sa iba originálny externý blesk?

Pred rokmi by sme vám odporučili len originál.

Dnes je však situácia iná. Výrobcovia tretích strán odviedli pri vývoji skutočne kvalitný kus práce a značky ako Godox alebo Nissin vyrábajú výborné blesky. Špičkou na trhu je jednoznačne Profoto. Blesky Godox či Profoto môžeme v ateliéri začleniť do systému štúdiových bleskov s ktorými budú bezchybne komunikovať.

Godox V1 je cenovo dostupnou alternatívou k “originálnym” profesionálnym bleskom. Plusom pre nás je kruhová hlava s pilotným svetlom, magnetický držiak príslušenstva, zabudované rádiové ovládanie a napájanie výkonným akumulátorom. Cena? Polovičná oproti originálnym bleskom.

Ako si vybrať externý systémový blesk

A teť si prosfištime slofička

Slovníček použitých technických pojmov. Aby ste si aj sami vedeli vybrať ten správny model.
Smerné číslo externého blesku
Označuje maximálny výkon blesku. Modelová situácia: ak použijeme objektív so svetelnosťou F1.0 pri hodnote ISO 100, blesk so smerným číslom 56 dosvieti do vzdialenosti 56 metrov.

TTL

Through The Lens. Je to spôsob merania expozície cez objektív fotoaparátu.

X-SYNC

Aby sa nám na snímke s bleskom neobjavili čierne pásy, musí byť uzávierka fotoaparátu počas expozície blesku plne otvorená. Tento pojem označujeme ako X-Sync. Synchronizačný čas blesku. V závislosti na konkrétnom modeli fotoaparátu sa X-sync pohybuje v rozsahu od 1/60 do 1/300 sekundy.

HSS

High Speed Synchronization. Funkcia, ktorá umožňuje použiť blesk aj pri kratších časoch, ako je X-Sync. Blesk vyšle sériu zábleskov, ktoré vlastne simulujú trvalé svetlo. Nevýhodou je zníženie výkonu blesku. Funkcia HSS sa využíva hlavne pre fotografovanie portrétov v exteriéri, pri použití svetelných objektívov.

Zoom

Pokročilé blesky sú vybavené zoomovou zábleskovou hlavou. Tá mení vyžarovací uhol blesku podľa toho, aká je ohnisková dĺžka objektívu. Hlavným účelom tejto funkcie je efektívne využitie energie, aby blesk neplytval svetlom na osvetlenie scény, ktorá nebude v zábere.

LED svetlo

Niektoré blesky sú vybavené LED svetlom, jeho hlavnou funkciou je prisvetlenie pri nakrúcaní videa.

Modelové svetlo

Aby sme mohli posúdiť kvalitu nasvietenia scény majú niektoré blesky zabudovanú funkciu krátkych modelovacích zábleskov.

Pilotné svetlo

Nahradzuje funkciu modelového svetla. V hlave blesku je žiarovka. Môžeme ho použiť aj ako slabšie trvalé svetlo pre točenie videa.

Napájanie

Štandardne externé blesky napájame batériami typu AA. Moderným trendom je napájanie z akumulátora, podobne ako u fotoaparátov. Pri nákupe si vyberte model akumulátora/ov, ktorý budete môcť použiť vo viacerých zariadeniach.

Rýchlosť dobíjania

Je dôležitý parameter pre reportážnych i svadobných fotografov.

Ďiaľkové ovládanie

Blesky strednej a vyššej profesionálnej triedy majú zabudovanú funkciu diaľkového ovládania. Čoraz viac bleskov podporuje rádiové ovládanie, ktoré je spoľahlivejšie a má oveľa väčší dosah.

Ďakujeme za prečítanie a prajeme veľa Dobrého svetla. Hlavne toho bleskového 🙂

Karol Srnec a AKF Bratislava.

Nafotené s externými bleskami

Autorom fotiek je Karol Srnec, fotograf a náš lektor. Prečo sú tie fotky tu? No lebo všetky vznikli za pomoci externých bleskov.

Páčil sa vám článok? Okomentujte ho.

Dajte nám vedieť o aké informácie sa s vami naši fotografi majú podeliť v ďalších častiach Foto Edukácie.

kurz fotografie AKF externý blesk
Blesk už máte vybratý?

Už nejaký čas fotíte a cítite, že vašim fotkám chýba život? Nemajú šťavu? Je to práve Externý blesk, ktorým vašim fotkám pridáte tú povestnú iskru.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kalendár akcií

Najnovšie kurzy

Najnovšie komentáre

Otváracie hodiny

  • Pondelok08.30 - 20.30
  • Utorok08.30 - 20.30
  • Streda08.30 - 20.30
  • Štvrtok08.30 - 20.30
  • Piatok08.30 - 20.30
  • Sobota08.30 - 20.30
  • Nedeľa08.30 - 20.30