fbpx
KURZY FOTOGRAFOVANIA V BRATISLAVE AJ ONLINE UŽ OD ROKU 2009.

Ako rýchlo fotiť lepšie

Ako rýchlo fotiť lepšie

Ako rýchlo začať lepšie fotiť

Prezradím vám ako môžete vo fotografii rýchlejšie napredovať. Ako si fotenie viac užívať. Kde a akým spôsobom hľadať motiváciu. A keďže sme na stránke AKF, začnem tým aké benefity získate návštevou fotokurzov. Budete prekvapení, nie je to len o vzdelaní.

Investícia do vzdelania

Keď som začínal fotiť, neexistovali kurzy fotografie, literatúry veľa nebolo a o internete ešte nikto ani nechyroval. Bol som samouk. Čo by som dal za to, keby mi niekto vysvetlil základy fotografia a ja som sa za niekoľko dní naučil viac, ako sám za celé mesiace.

Investícia do vzdelania sa vám vráti najrýchlejšie.

Niekedy nám stačia dva-tri dobré triky od lektora a hneď môžeme začať fotiť lepšie. Jednoducho sa rýchlejšie posunieme vpred. Lektor nás upozorní na chyby, ktoré robíme a robili by ste ich možno ešte dlhé mesiace alebo roky. Pripravme sa počúvať s otvorenou hlavou, konštruktívna zmysluplná kritika od lektora, ktorý má skutočný záujem na tom aby sme sa zlepšili nám pomôže.

Ako rýchlo fotiť lepšie

Ušetríme na technike

Ako môžem vďaka návšteve kurzu ušetriť na technike? To snáď ani nedáva zmysel.
Najlepšie bude, ak si uvedieme konkrétny príklad. 

Začiatočníci často nemajú o technike prehľad, dôverujú nespoľahlivým zdrojom aby napokon zistili, že nakúpili zle alebo niečo, čo vôbec nevyužijú. Budovanie dobrej foto výbavy trvá často aj roky a nikto z nás sa pri tom nevyhne chybám. Lepšie je nechať si poradiť, chybám sa vyhnúť a peniaze investovať s rozumom.

Predstavme si najzákladnejší kurz pre fotografa začiatočníka. Počas teórie vám vysvetlíme nielen technické základy fotenia no pochopíme aj to prečo je dôležitá ergonómia, aký objektív má aké optické vlastnosti, koľko MPx potrebujeme pre kvalitnú fotografiu, ktoré vlastnosti majú skutočne dobré fotoaparáty…

Rozumieme si? Už po prvom kurze viete aký objektív sa na aké fotenie hodí, aké vlastnosti musí mať fotoaparát ak chcete fotiť deti, koľko snímkov za sekundu má kamera ktorou budeme fotiť šport. Tak teraz si už určite rozumieme.

Ušetríme čas a tým aj peniaze

Často zabúdame na dôležité porekadlo “čas sú peniaze”. Verte mi, platí to doslovne. A pre fotku to platí dvojnásobne.

Fotografovanie je finančne aj časovo náročný koníček. Ak dobre neovládame svoju fototechniku, chýbajú nám základné znalosti fotografie a samoštúdium nám ide pomaly, mesiace budeme fotografovať iba podpriemerné fotografie.

Môžeme mať akúkoľvek drahú fototechniku a fotografovať akokoľvek atraktívny motív. Investovali sme do techniky, do výletov, dovoleniek. No tieto investície nám neprinášajú uspokojivý výsledok. Ako keď varíme z najlepších ingrediencií no nevieme v akom poradí, množstve a kedy ich treba do hrnca pridať.

Foto kurz urýchli naše vzdelanie. Skrátime čas, za aký sa naučíme slušne fotografovať a tak lepšie zúročíme financie vložené do techniky.

Ako rýchlo fotiť lepšie
Začínate s fotením?

Učí sa vám lepšie v spoločnosti ďaľších a za najlepší spôsob vzdelávania považujete nechať si danú tému čo najlepšie vysvetliť skutočným odborníkom?

Obohatíme svoj osobný život

Zrejme všetci rozumieme, že základným benefitom kurzu je samotné vzdelávanie.

Občas sa však na kurze stane niečo, čo nám zmení život. Niečo za čo sme si nezaplatili a ani sme netušili, že sa stať môže.

A stalo sa to aj mne. Na jednom z prvých kurzov, kde som bol pomocným lektorom. Už je to viac ako 10 rokov, ktoré by bez tohto kurzu určite vyzerali úplne inak.

Stretol som tam skvelých ľudí s ktorými ma spája spoločný koníček, vďaka ktorému sme sa stali priatelia.

Ako rýchlo fotiť lepšie

Na kurze sa stretneme s ďalšími nadšencami fotografie. Všetci sa chceme dychtivo niečo naučiť, máme spoločného koníčka a množstvo energie. Zistíme, že sme spolu strávili veľmi príjemný čas, že si máme čo povedať a tak pokračujeme v stretávaní aj po ukončení kurzu.

Tak to bolo aj u mňa. Prirodzene sme vytvorili skupinku, ktorú som nazval “Caffé Il Fotografo”, pretože si po fotení radi sadneme na kávu. Každý člen niečim prispieva a navzájom sa posúvame ďalej. Vďaka spolupráci a vzájomnej pomoci každý z nás napreduje rýchlejšie. Začali sme ako amatéri a dnes sa fotografovaním aj živíme. Príležitostne sa k nám pripájajú aj ďalší kamaráti. A aj keď nie s každým ostaneme v aktívnom kontakte, stretávame sa na sociálnych sieťach.

Ako rýchlo fotiť lepšie

Po kurze sme najprv začali chodiť na spoločné fotovýlety. Spolu sme objavili čaro Neusiedlerského jazera a Burgenlandu. Pravidelne chodíme na chatu na Liptov. Niekdy ideme len tak na prechádzku, napríklad do mesta, ZOO alebo botanickej záhrady. Chodíme aj na rôzne kultúrne a športové akcie. Urobili sme si aj krásny fotovýlet do Toskánska. 

Spoločne sa motivujeme aktívne a lepšie fotografovať. 

Veď vieme ako to je. Sedíte si doma pohodlne pred televízorom a márnime čas. Strávime ho užitočnejšie, keď nám zavolá kamarát, aby sme šli fotiť.

Ako rýchlo fotiť lepšie

Sami si robíme mini workshopy, kde sa navzájom učíme rôzne techniky. Ako fotografovať s bleskami, silnými ND filtrami, ako maľovať svetlom, ako fotografovať zvieratá. 

Vymýšľame aj technicky náročnejšie projekty, do ktorých by sme sa asi samostatne nepustili. U nich výrazne posúvame hranice toho, čo pri fotografovaní využívame. Niekoľko rokov sme sa napríklad venovali žánru “strobist”. Pokročilému využívaniu systémových bleskov.

Ako rýchlo fotiť lepšie

Požičiavame si techniku. Nemusí mať každý všetko. Ak občas niekto z nás niečo potrebuje, s veľko pravdepodobnosťou to niekto zo skupiny má a veľmi rád vám to požičia. 

Radíme si pri výbere techniky. Nielen fototechniky ale aj počítačov a softvérového vybavenia. Navzájom si vymieňame aj znalosti postprocesu. 

Navzájom si pomáhame aj pri podnikaní. Ja ako bývalý grafik navrhujem logá, rôzne tlačoviny, webové stránky. Na druhú stranu si ako čerstvý podnikateľ nechávam radiť od tých, čo podnikajú dlhšie.

Hmatateľným výsledkom nášho kamarátstva s spolupráce sú spoločné výstavy. Nič extra veľkého, ale je to akýmsi vyvrcholením snaženia fotografa.

“Prajem vám, aby ste sa na kurzoch AKF nielen naučili fotiť, ale aby ste si aj našli kamarátov. Spoločne vás bude fotografovania viac baviť a budete rýchlejšie napredovať.”

Karol Srnec a AKF Bratislava

Ako rýchlo fotiť lepšie
Ako rýchlo fotiť lepšie
Začínate s fotením?

Učí sa vám lepšie v spoločnosti ďaľších a za najlepší spôsob vzdelávania považujete nechať si danú tému čo najlepšie vysvetliť skutočným odborníkom?

2 Responses to “Ako rýchlo fotiť lepšie”


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kalendár akcií

Najnovšie kurzy

Najnovšie komentáre

Otváracie hodiny

  • Pondelok08.30 - 20.30
  • Utorok08.30 - 20.30
  • Streda08.30 - 20.30
  • Štvrtok08.30 - 20.30
  • Piatok08.30 - 20.30
  • Sobota08.30 - 20.30
  • Nedeľa08.30 - 20.30