Poznám množstvo začínajúcich fotografov, ktorí zažili nepríjemné sklamanie, keď ich RAW fotografie po importe do Lightroom prišli o farby a kontrast.
Nie je to chyba Lightroomu. Ide skôr o nepochopenie princípu vytvorenia RAW súboru vo fotoaparáte a toho ako Lightroom pristupuje k zobrazovaniu RAW súborov.
RAW nie je obrazový súbor
RAW súbor nie je fotografia. RAW súbor sú nespracované dáta zo snímača, ktoré je potrebné vyvolať. Na to nám slúžia RAW konvertory ako napríklad Lightroom. Aby sme videli aké dáta obsahuje RAW, je v každom RAW súbore priložený obrazový náhľad.
Ten vytvorí fotoaparát na základe nastavenia spracovania obrazu. Aplikuje naň vybraný obrazový profil, vyváženie bielej, doostrenie, odšumenie, prípadne aj rozšírenie dynamického rozsahu. Pri správnom nastavení vidíme na displeji fotoaparátu peknú, takmer hotovú fotografiu. Tá je vo formáte Jpeg priložená ako obrazový súbor k môjmu RAW.
Čo sa stalo s mojou krásnou fotkou v Lightroome?
Po importe RAW do Lightroomu sa náhľad vytvorený fotoaparátom nahradí novým náhľadom. Jeho základom je univerzálny obrazový profil Adobe Color. Doostrovanie je nastavené štandardne, odšumovanie je neaktívne a takisto nie je nastavené rozšírenie dynamického rozsahu.
Obrazový náhľad RAW súboru je preto v Lightroome sivý a menej kontrastný.
Neupravený RAW súbor zobrazený v Lightroome s obrazovým profilom Adobe Color.
Takže, čo mám robiť, ak chcem mať fotografie z RAW súboru čo najpodobnejšie náhľadu vytvoreným fotoaparátom?
1. Výber obrazového profilu
Po importe fotografií prejdem do vyvolávacie modulu Develop (skratka D). Vyberiem si vhodný obrazový profil, ktorý nájdem v paneli Basic. Lightroom mi ponúka niekoľko skupín profilov. Vlastné profily Adobe Raw, umelecké Artistic, monochromatické B&W a potom Modern a Vintage, Camera Matching a Legacy.
V skupine Camera Matching sú rovnaké profily ako mám vo fotoaparáte ktorým som RAW odfotil.
Obrazové profily nájdem v paneli Basic. Kliknem na Browse alebo ikonu s štyrmi obdĺžnikmi.
Aplikovaním profilu VV2 z ponuky skupiny Camera Matching som výrazne vylepšil moju fotografiu.
2. Kontrast a dynamický rozsah
Zostávam v paneli Basic a prevediem úpravy aké robí aj fotoaparát. Tie základné sú nastavenie kontrastu (Contrast) a rozšírenie dynamického rozsahu pomocou funkcie Highlights a Shadows. Higlights ovplyvňuje prekreslenie svetiel a Shadows tieňov.
Funkciou Contrast som fotke pridal kontrast, použitím funkcie Highlights a Shadows som zasa zlepšil kresbu vo svetlách a tieňoch.
3. Sharpening a Denoise
V nasledujúcom kroku, ak to uznám za potrebné, nastavím doostrovanie Sharpening a odšumovanie Denoise. Nájdem ich v paneli Detail. Pri formáte Jpeg, Heif, Tiff to vykoná fotoaparát.
Pri RAW musím ostrosť a šum upraviť ja. Sharpening je štandardne nastavený na úroveň 40. Vo väčšine prípadov to bude stačiť. Nič mi však nebráni pohrať sa s parametrami a dosiahnuť ešte ostrejšie fotografie.
Aj ostrá fotografia môže byť ešte ostrejšia.
Ak mám na fotografii šum, môžem sa ho zbaviť dvomi spôsobmi. Starším spôsobom a použitím Manual Noise Reduction, ktorý však nie je tak účinný ako novší spôsob využívajúci AI.
Kliknem na Denoise… vyvolám okno odšumovania pomocou AI. Účinnosť je nastavená na 50 a väčšinou ju nieje nutné meniť. Ak mám fotografie bez šumu, môžem proces odšumovania vynechať.
Funkcia Denoise je veľmi účinná aj pri vysokých hodnotách citlivosti ISO. Proces môže v závislosti od výkonu počítača chvíľu trvať.
4. Korekcia vád objektívu
Prakticky všetky súčasné fotoaparáty majú zabudovanú korekciu chýb objektívov. Medzi tie patrí sférické skreslenie, vinetácia a chromatická aberácia. Ak Lightroom pozná konkrétny model fotoaparátu a objektívu a má k nim nainštalované potrebné informácie, korekcia sa vykoná automaticky aj v Lightroome.
V paneli Lens Corrections je k dispozícii automatická korekcia (Profile), kedy program využije informácie zo svojej databáze a korekcia manuálna (Manual), kde chyby korigujeme ručne. Niekedy nie je v Profile možnosť voľby, pretože je objektív korigovaný už priamo v RAW.
Väčšina fotoaparátov a objektívov je v databáze Lightroomu a korekcia chýb objektívov sa aplikuje automaticky.
Upravená fotografia, ktorá sa podobá na náhľad vytvorený fotoaparátom a priložený k RAW súboru.
Pomocou týchto krokov som sa priblížil vizuálu fotografií priamo z fotoaparátu (Jpeg, Heif alebo Tiff). No bola by vážne škoda nevyužívať oveľa širšie možnosti postprocesingu, ktoré mi spracovanie RAW súborov prináša.
Pro tip: Základné úpravy sú spoločné pre väčšinu fotografií a môžem si ich uložiť ako preset. Ten môžem následne jedným klikom aplikovať ma jednu, či viacero fotografií.
Pridaj komentár