fbpx
KURZY FOTOGRAFOVANIA V BRATISLAVE AJ ONLINE UŽ OD ROKU 2009.

3 Tipy pre lepšiu Fotku / 49.

autor Mariana Kolesárová

Prinášame vám 3 praktické tipy lektora AKF, čo a ako zlepšiť na Vašej fotografii. Aby ste sa zo svojej alebo aj cudzej fotografie poučili, nepotrebujete jej dvojstranový rozbor.

Prečítate za minútku a okamžite sa môžete pustiť do fotenia ešte lepších záberov.

Ak aj vy chcete, aby sa na vašu fotku pozrel niekto z lektorov AKF a dal vám tri praktické rady, čo na nej zlepšiť, stačí ak pošlete 2-3 fotografie na adresu 3tipy@akf.sk a my z nich vyberieme 1 záber do ďalšieho článku!

autorka Mariana Kolesárová

Vitajte v dnešnej Foto Edukácii AKF. Autorkou snímky je Mariana Kolesárová. 3 Tipy spísal Braňo Vaněk.

Zdravím Vás Mariana. Poslali ste nám 3 fotky, niečo už nafotené zjavne máte. Vybral som záber, ktorý by sa dal zlepšiť výrazne a pomerne jednoducho.

Scéna je kompozične nasnímaná celkom zaujímavo. Výrazná stredová línia nás v obraze potiahne, rozloženie optickej váhy je takmer dokonalé. Jemne zvlnenú hladinu vyvažujú a mraky.

Zrejme ide o scénu s takmer zapadajúcim slnkom a to pochopiteľne farbí obraz do teplých tónov, však? Fotografia je však zelená. Pravdepodobne ide o chybu postprocesu – zrejme zle nastavený alebo jednoducho na grafické práce nevhodný monitior. V úprave by som sa preto vrátil na začiatok a vyskúšal poladiť white balance fotografie, tóny môžete potiahnuť do teplých, viac žltej až oranžovej by jej svedčilo viac. Teda fotka príjemnejšia divákovi.

Vďaka vašej pozícii pri fotení, svetlo spoza kopcov, nám žiaľ fotoaparát kvôli obmedzenému dynamickému rozsahu nezvládol naexponovať snímku bez prepalov (obloha v pravo) a zároveň stiahol priamo neosvetlené časti do tmavých.
Toto sa dá vyriešiť za použitia statívu funkciou High Dynamic Range (HDR), prípadne na starších fotoaparátoch funkciou Bracketing.

Ide o sériu napr. 3 rovnakých snímok, kde jednotlivé fotografie majú korigovanú expozíciu do plusu a mínusu. Vzniknú vám tak 3 fotky, kde jedna má správne naexponované nebo, druhá hory a tretia v tomto prípade popredie. Spojením fotografií v postprocese (niektoré fotoaparáty to spravia sami) vám vznikne správnejšie naexponovaná snímka bez prepalov a tmavých miest. Teda fotka čitatelnejšia.

3 Tipy pre lepšiu Fotku / 49.
Pre dokonalú fotografiu

Vždy ostrá a správne naexponovaná fotografia? Fotografické triky a experimenty? Vzdelanie máte na dosah ruky, stačí kliknúť a začať!

Klasická krajinárska fotografia sa snaží o prekreslenie všetkých častí fotografie. Určite preto odporúčam použiť clonu vyššiu. 16 a viac. Vznikne tak fotografia ostrá v celej ploche. Teda fotka lepšie prekreslená.

Mariana ďakujem za vašu ochotu nechať si poradiť, potešili ste nás a dúfam, že sme vám pomohli. Prajem vám Dobré svetlo a poruke vždy nabitý fotoaparát.

Nezabudnite...

Aj Vy poslať svoje 3 fotografie na adresu 3tipy@akf.sk aby ste sa mohli rýchlo a bezbolestne posunúť ďalej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kalendár akcií

Najnovšie kurzy

Najnovšie komentáre

Otváracie hodiny

  • Pondelok08.30 - 20.30
  • Utorok08.30 - 20.30
  • Streda08.30 - 20.30
  • Štvrtok08.30 - 20.30
  • Piatok08.30 - 20.30
  • Sobota08.30 - 20.30
  • Nedeľa08.30 - 20.30