3 praktické tipy lektora AKF Bratislava, čo a ako zlepšiť na Vašej fotografii. Jednoducho a stručne. Pretože, nato, aby ste sa zo svojej alebo aj cudzej fotografie poučili, nepotrebujete jej dvojstranový rozbor!
Prečítate za minútku a okamžite sa môžete pustiť do fotenia ešte lepších záberov.
Ak aj vy chcete, aby sa na vašu fotku pozrel niekto z lektorov AKF a dal vám 3 praktické rady, čo na nej zlepšiť, stačí ak pošlete maximálne tri fotografie na adresu 3tipy@akf.sk a my z nich vyberieme 1 záber do ďalšieho článku!
Vitajte pri dnešnej Foto Edukácii. Autor fotografie si želal zostať nemenovaný. Zato tvorcu 3 Tipov uvedieme, je ním Braňo Vaněk.
Anonym, ďakujem. Poslali ste nám podarenú momentku. Z detského ihriska? A tématicky v rúšku. To oceňujeme.
Jemný náklon snímky fotografii pridáva dynamiku. Drobec je zjavne v pohybe – ako to už u takto malých detí býva. Podľa exif ste fotili na priorite clony. Expozičný poloautomatický program, na danú situáciu je dobrá voľba. Moje odporúčanie však znie: chcelo by to do snímky pridať trocha pohybu. Volil by som o trocha dlhší expozičný čas, získate tak na snímke pohybové rozostrenie, ideálne na rukách (nohách) fotografovaného dieťaťa. Vo výsledku tento zaznamený pohyb dodá snímke ešte výraznejší pocit pohybu.
V pozadí môžeme navnímať príjemné, teplé slnečné svetlo. Chýba nám však na hlavnom objekte – dieťati. A to je škoda. Pre budúce fotenie vám navrhujem sa troška pohrať s WB (white balance, vyváženie bieleho bodu) a fotku tak “poslať” do teplejšieho tónu. Prípadne, je možné dosiahnuť podobného výsledku aj posprocesom. Celkovo, pri fotografovaní detí ale aj osôb vo všeobecnosti, odporúčam voliť radšej teplejšie tóny.
Po technickej stránke je fotografia v podstate naexponovaná správne. Tu sa ale dostávame k bodu – aj keď ide o jpeg “vyplutý” priamo fotoparátom (FujiFilm, však?) neznamená to, že vaša práca ako fotografa končí.
Možností je viacero, ja odporúčam začať používať pri fotení raw (áno, aj pri momentkách). Vyhneme sa tak viacerým (aj keď možno zanedbateľným) nedostatkom. Preexponovaniu určitých miest snímky. Svetlo prichádza z ľavej strany a zozadu fotografovanej. Predná časť osoby je teda v tieni, možno hovoriť takmer o fotení v protisvetle. Expozične ide o jednu z náročnejších svetelných scén.
Napriek snahe “mašiny” o vypočítanie čo najsprávnejšej expozície došlo k jemným prepalom. Čo je však trocha horšie, predok fotografovanej a tvár je trocha tmavšia. A prečo teda raw? Pretože vďaka raw formátu už za 2 minúty napríklad v Lightroome môžeme z dátovo nekomprimovanej snímky vytiahnuť viac obrazových informácií. Dobre spracovaný výsledok by pri korektnej expozícii vôbec nemusel obsahovať prepaly.
Ďalšou možnosťou je už spomínaný postproces a presvetlenie hoc aj jpeg fotky priamo z kamery. Presvetliť tiene, trocha potiahnuť (vrátiť späť) čierny bod. Vyššie spomenutý posun do teplejších tónov, doostrenie… A samozrejme dalo by sa pokračovať, nejedná sa však o profesionálnu snímku a je preto dobré aj vedieť, kedy stačí.
Priatelia, možno už fotíte dlhšie a máte pocit, že stagnujete. Niekedy stačí málo a vďaka hoc aj našim radám sa opäť o kúsok zlepšíte. Ďakujem za váš čas a prajem Dobré svetlo pre Bezchybnú fotografiu!
Nezabudnite...
Aj Vy poslať svoje 3 fotografie na adresu 3tipy@akf.sk aby ste sa mohli rýchlo a bezbolestne posunúť ďalej.
Pridaj komentár