fbpx
KURZY FOTOGRAFIE V BRATISLAVE AJ ONLINE UŽ OD ROKU 2009.

3 Tipy pre lepšiu fotku / 43.

3 tipy pre lepšiu fotku

3 praktické tipy lektora AKF, čo a ako zlepšiť na Vašej fotografii. Pretože nato, aby ste sa zo svojej alebo aj cudzej fotografie poučili, nepotrebujete jej dvojstranový rozbor!

Prečítate za minútku a okamžite sa môžete pustiť do fotenia ešte lepších záberov.

Ak aj vy chcete, aby sa na vašu fotku pozrel niekto z lektorov AKF a dal vám 3 praktické rady, čo na nej zlepšiť, stačí ak pošlete maximálne tri fotografie na adresu 3tipy@akf.sk a my z nich vyberieme 1 záber do ďalšieho článku!

3 Tipy pre lepšiu fotku / 43.

Vitajte v dnešnej Foto Edukácii. Tvorcovia 3 Tipov sú opäť dvaja. Lektor Dominik Bugár a Braňo Vaněk.
Autorkou fotografie je Kristína Krempaská.

Krásny dobrý deň Kristínka, fotografie ste nám poslali celkovo tri a na radu dnes prichádza tretia a teda posledná z nich.

Opäť zopakujeme všeobecne: autorka sa svetla zjavne nebojí, naopak skôr to vyzerá, že vyhľadáva protisvetlo, čo je na snímkach prírody, krajinkách vždy pozitívne. Protisvetlo je spravidla výrazným nositeľom emócií, no nie vždy je jednoduché ho správne zvládnuť. Často sa totiž stáva, že na výslednej fotografii takáto svetelná skladba vyzerá inak, než ako ju vidíme / sme videli voľným okom.

Za pozitívum považujeme fakt, že vaša fotografia je monochromatická. Zaujmavá je aj línia a štruktúra povrchu cesty.

3 Tipy pre lepšiu fotku / 43.
Vizuálne upútať

Nieste si istý ako správne a zaujímavo vyskladať výsledný obraz? Nedarí sa vám zaujať vašimi fotkami na prvý pohľad?

Ako návrh na zlepšenie treba povedať, že vaša fotografia je celkovo dosť tmavá, výsledok pôsobí až tak trochu „smutne“. Možno to však bol úmysel?
Tmavé plochy stromov na snímke sa až akoby zlievajú a vytvárajú súvislú hmotu. Čiernobiela alebo ak chcete monochromatická snímka má jeden základný, ba priam neodškriepiteľne podstatný prvok – a tým je kontrast. Výrazný kontrast medzi bielym a čiernym bodom. Ten nám tu žiaľ chýba.

Pre zlepšenie estetického výsledku fotky navrhujeme jemne zmeniť kompozíciu obrazu. Línia cesty by mohla končiť v diaľke trochu viac vpravo, namiesto uprostred,  výsledkom by bola dynamickejšia a kompozične vyvážená fotografia. Takže zmena pozície fotografa.

Záverom, zdroj svetla v rámci plochy snímky sa dotýka okraja záberu, takémuto postupu sa do budúcna radšej vyhnite. Za vhodné na opravy – na tmavom pozadí v pravom dolnom rohu fotografie celkom výrazne vystupujú svetlé kvety, ktoré sú naviac až príliš blízko okraja. Riešením môže byť dodatočné stmavenie postprocesom, prípadne úplné odstránenie – pre samotnú snímku nie sú vôbec podstatné 🙂

Kristínka ďakujeme, toto bola vaša tretia a posledná fotka z výberu na 3 Tipy.

Prajeme Dobré svetlo pre Bezchybnú Fotku tebe aj všetkým čitateľom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Najnovšie kurzy

Čerstvé posty

galéria kurz fotografie AKF
Portrét 2022 / Backstage
Portrét 26. nov. 2022
Portrét 1. júl 2022
Ako rýchlo fofiť lepšie

Kalendár akcií

Otváracie hodiny

  • Pondelok08.30 - 20.30
  • Utorok08.30 - 20.30
  • Streda08.30 - 20.30
  • Štvrtok08.30 - 20.30
  • Piatok08.30 - 20.30
  • Sobota08.30 - 20.30
  • Nedeľa08.30 - 20.30