fbpx
KURZY FOTOGRAFOVANIA V BRATISLAVE AJ ONLINE UŽ OD ROKU 2009.

5 dôvodov prečo fotiť RAW

prečo fotiť raw

Dávno v hlbokej minulosti som ako začiatočník, takisto ako aj vy fotil do JPEG. V tom čase iná možnosť ani nebola. Ako fotograf som sa zlepšil a objavil som výhody digitálneho postprocesu. Vtedy som si to uvedomil. Niečo mi chýba…

Jedine pri fotografovaní do formátu RAW naplno využijem potenciál fototechniky a programov pre postproces. Stavím sa, že keď ste si vyberali fotoaparát, prečítali ste si hromadu recenzií a zaujímala vás najmä kvalita snímača. Aké má rozlíšenie, dynamický rozsah, úroveň šumu… Investovali ste do toho najlepšieho, čo ste si mohli dovoliť. 

Ja rovnako. Investoval som do obrazového potenciálu fotoaparátu, ktorý sa prejaví na fotografiách. Moje úsilie vybrať si čo najlepší fotoaparát je však čiastočne zmarené ak fotografujem do formátu JPEG.

RAW je maximum obrazových informácií

JPEG je veľmi populárny no má veľa nedostatkov

Je komprimovaný súbor obrazových dát a preto sa na fotografiách často objavujú rôzne artefakty. Kvôli 8-bitovej hĺbke obrazu poskytuje len obmedzenú paletu farieb. JPEG je upravený algoritmom fotoaparátu a poskytuje menší priestor na vlastné úpravy. Na jeho obmedzenia narazíte rýchlo, zvlášť ak budete chcieť robiť výraznejšie úpravy, zachraňovať expozíciu, doostrovať, odšumovať, tlačiť…

Množstvo dát v RAW je oveľa väčšie ako v JPEG

RAW sú dáta zo snímača. Sú nespracované a ak chcete z RAW získať fotografiu, musíte ju vyvolať. Získavate však obrovskú výhodu pri úpravách. Máte k dispozícii viac obrazových informácii a môžete ich využiť pri postprocese. Môžete doladiť expozíciu, zmeniť gradáciu, zachrániť prepaly, zlepšiť kresbu v tieňoch, máte takmer neobmedzenú volnosť pri práci s farbami, doostrovaní, odšumovaní ale napríklad aj pri prevode farieb na škálu odtieňov sivej. Väčšie množstvo obrazových informácii využijete aj pri tlači. Fotografia vyexportovaná z RAW má väčšiu farebnú hĺbku a viac farieb. 

raw viac na upravu AKF

RAW má oveľa väčší potenciál pri výrazných úpravách. Napríklad záchrane expozície. Foto: Zuzana Minarovičová.

Nedeštruktívne úpravy obrazu

Ak upravujete JPEG, upravujete už upravenú fotografiu

V bitmapovom editore meníte jednotlivé pixely. Pokiaľ si neurobíte zálohu fotky, ktorú práve upravujete, proces úpravy nezvládnete podľa vašich predstáv môže sa stať, že fotku nenávratne zničíte, pretože ste pôvodný stav súboru nezvratne prepísali.

RAW nie je bitmapový formát, nie je to digitálna fotografia

S RAW súborom sa vám to nemôže stať. To čo vidíte na monitore je vždy len náhľad určený na úpravu. 

Ak chcete z RAW fotografiu, musíte ju najskôr vyvolať a potom vyexportovať. Úpravy môžete počas postprocesu kedykoľvek zmeniť alebo zrušiť, pretože sú to len v sprievodnom .xml súbore zapísané inštrukcie ako RAW vyvolať. Vždy tak máte k dispozícii pôvodné originálne nekomprimované dáta. 

kurz fotografie raw akf Bratislava
RAW a plný manuál

Uvažujete nad fotením RAW? Neváhajte a pridajte aj plnú kontrolu nad expozíciou vašich fotiek. Len tak dosiahnete plne uspokojujúci obrazový výsledok.

Úpravy fotiek podľa seba

Možnosti ako ovplyvniť JPEG vo fotoaparáte sú obmedzené

Keď fotografujete do formátu JPEG, mali by ste pre každú sériu fotografií individuálne nastaviť spracovanie vo fotoaparáte. Vybrať obrazový profil, nastaviť jeho parametre, nastaviť odšumovanie, doostrovanie, rozšírenie dynamického rozsahu a vyváženie bielej. Prípadne môžete zvoliť aj niektorý z prednastavených umeleckých efektov. Ak váš fotoaparát túto možnosť poskytuje.

Pri nastavovaní zistíte, že možnosti ovplyvniť úpravy vo fotoaparáte sú obmedzené. Netvrdím, že z fotoaparátu nedostanete peknú fotografiu aj vo formáte JPEG. Napríklad fotoaparáty Fujifilm majú veľmi vydarené simulácie filmov. Akokoľvek sa budete snažiť nastaviť vyvolanie JPEG vo fotoaparáte, nič to nezmení na tom, že to nie je formát pre fineart fotografiu.

Vlastný vizuálny štýl s RAW

Pri fotografovaní do RAW si s fotografiou môžete robiť čo len chcete. Programy pre úpravu fotografií ponúkajú rádovo väčšie možnosti ako obmedzené nastavenia vo fotoaparáte. So surovým materiálom môžete experimentovať. Môžete urobiť aj niekoľko verzií tej istej fotografie. Každý fotograf si skôr či neskôr vytvorí vlastný štýl úprav. A to ide oveľa ľahšie ak fotografujete do formátu RAW.

vlastný štýl fotiek RAW AKF Bratislava

RAW má oveľa väčší potenciál pri tvorbe vlastného štýlu postproccesu. Foto: Karol Srnec.

Ako fotograf sa vyvíjate

Každý aktívny fotograf prechádza neustálym vývojom

Takisto ako Vy. Zlepšujete sa vo fotografovaní i v postprocese. ohlad do vašej fotografickej minulosti len potvrdí, že ste v minulosti sravili množstvo chýb. Ak ste fotografovali do RAW, niektoré určite dokážete napraviť. Stačí resetovať úpravy a RAW vyvolať nanovo. Prečo to robiť?

  • V starších fotografiách uvidíte nový potenciál. Napríklad vylepšíte orezom kompozíciu.
  • Lepšie ovládate postprocesing a aj staršie fotografie dokážete teraz lepšie vyvolať.
  • Vkus sa časom mení a občas sa každý z nás chytá za hlavu, čo to s fotografiami stváral. V takom prípade resetujte úpravy a fotografie jednoducho vyvoláte podľa svojho aktuálneho vkusu.
  • Úpravy fotografii sa riadia meniacimi sa trendmi. Čo bolo v móde pred pár rokmi, dnes už nefrčí. Starším fotografiám preto môžete dodať nový “look”.
3 Tipy pre lepšiu fotku / 45.
RAW a postproces

Uvažujete nad fotením RAW? Takmer neobmedzené možnosti úprav vizuálu vašich fotiek. S každou novou verziou LRC ešte kvalitnejšie ako predtým.

Lepšie fotografie s novším algoritmom

Programy pre úpravu fotografií sa neustále vylepšujú

Pribúdajú nové funkcie, no vylepšuje sa aj samotné spracovanie RAW. Novšie verzie RAW konvertorov dokážu lepšie spracovať dáta. Prejaví sa to napríklad vo zvýšení dynamického rozsahu. Máme lepšiu kresbu vo svetlách a tieňoch, živšie farby, nižší šum. Neustále pribúdajú nové obrazové profily a presety, vylepšuje sa lokálna úprava fotografie.

Čoraz viac sa využíva komputatívne spracovanie fotografie pomocou umelej inteligencie AI.

Fotografie dokážeme doostrovať a odšumovať tak ako sa nám to nikdy ani nezdalo možné. Vymeniť oblohu teraz dokážete jedným klikom. Rozostriť pozadie, vyretušovať portrét, zvýšiť rozlíšenie. So staršími fotografiami sa dajú robiť divy a s novými takmer zázraky. Ale len ak fotografujete do formátu RAW.

Niekoľko drobných rád záverom

  • Váš fotoaparát má veľmi pravdepodobne možnosť fotiť naraz do formátov JPEG a RAW.
  • Ak máte bezzrkadlovku, vyskúšajte fotografovať s monochromatickým obrazovým profilom. S ČB náhľadom lepšie vnímate tvary, textúry a štruktúry, svetlo a tieň, expozíciu. V počítači neskôr zvolíte či RAW vyvoláte farebne alebo čiernobielo.
  • Aj keď fotografujete do RAW používajte nastavenie obrazových profilov vo fotoaparáte. Hoc to na RAW nemá vplyv, lepšie uvidíte potenciál toho, čo fotografujete. Pohľad na jesennú krajinu bude iný, kak nastavíte neutrálny obrazový profil a iný, ak zvolíte vivid (zvýraznené farby a kontrast).
  • V RAW viete vyváženie bielej kedykoľvek upraviť v počítači. I tak vám odporúčam nastaviť ho vo fotoaparáte. Ušetríte čas pri úpravách a rovnako ako u obrazového profilu, lepšie uvidíte potenciál toho, čo fotografujete.

Dobrá svetlo prajeme! Karol Srnec a Braňo Vaněk.

O čom máme písať nabudúce?

Páčil sa vám článok? Poradili sme vám? Chcete vedieť viac?

Dajte nám vedieť aká téma by vás zaujala a ten najvhodnejší z našich lektorov sa jej bude venovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kalendár akcií

Najnovšie kurzy

Najnovšie komentáre

Otváracie hodiny

  • Pondelok08.30 - 20.30
  • Utorok08.30 - 20.30
  • Streda08.30 - 20.30
  • Štvrtok08.30 - 20.30
  • Piatok08.30 - 20.30
  • Sobota08.30 - 20.30
  • Nedeľa08.30 - 20.30