Skúsení fotografi vedia, že kľúčom ku skvelým fotografiám sú predovšetkým objektívy. Ich kvalita a vlastnosti majú väčší vplyv na výsledok ako samotný fotoaparát. Väčšina z nás začína so základným transfokátorom, známym ako “seťák”. Tento objektív je zvyčajne postačujúci, no často neponúka priestor pre kreativitu a jeho optické vlastnosti môžu byť podpriemerné. Ak máte obmedzený rozpočet, odporúčam ušetriť na fotoaparáte a investovať radšej do kvalitných objektívov.
Investujte do objektívov, nie do fotoaparátu
Ak mám obmedzený rozpočet, radšej šetrím na fotoaparáte a investujem do kvalitných objektívov. K lacnejším fotoaparátom často pribalené setové objektívy nebývajú kvalitné a môžu sklamať. Investícia do lepšieho objektívu, napríklad pevného objektívu s 50 mm ohniskovou vzdialenosťou, mi prinesie omnoho lepšie výsledky.
Mechanická a optická kvalita
Pri výbere objektívov zohľadňujem ich mechanickú a optickú kvalitu. Kvalitné mechanické prevedenie a utesnenie sú dôležité najmä pri častom používaní v náročných podmienkach. Plastová konštrukcia nemusí znamenať nízku kvalitu, no dôležitá je najmä optická kvalita. Pred kúpou si vždy pozriem recenzie.
Kľúčový objektív vo vašej výbave
Ako fotograf by som mal mať aspoň jeden kvalitný objektív so špecifickými vlastnosťami, ktorý mi umožní byť kreatívnejší a vyniknúť z davu. Taký objektív nemusí byť drahý.
Superširokouhlý objektív
Superširokouhlé objektívy umožňujú zachytiť celkové zábery krajiny, architektúry či interiérov s dramatickým podaním perspektívy.
Superširokouhlý objektív a jeho výrazná perspektíva.
Uhol záberu superširokouhlého objektívu je aj viac ako 90°.
Svetelný objektív
Svetelné objektívy mi umožňujú pracovať s malou hĺbkou ostrosti a fotografovať za horších svetelných podmienok. Vysokosvetelné objektívy mi zasa poskytujú nádherný bokeh a nižšiu hodnotu ISO pri slabom osvetlení.
Mágia portrétneho objektívu.
Výhody svetelných objektívov
Pri fotografovaní v horších svetelných podmienkach alebo pri zachytávaní pohybu poskytuje svetelnejší objektív kratšie expozičné časy. Ako fotograf tak nemusím zvyšovať citlivosť ISO toľko, ako by to bolo potrebné pri menej svetelnom objektíve. Napríklad rozdiel medzi objektívmi so svetelnosťou F1,4 a F5,6 je 4 EV. Ak pri objektíve F5,6 musím nastaviť ISO 6400, pri F1,4 mi postačí ISO 800. A to znamená výrazný rozdiel v šume a dynamickom rozsahu.
Objektív s clonou F1,8 mi umožnil udržať citlivosť na nízkej hodnote ISO 250.
Najdostupnejší svetelný objektív
Rád fotografujem portréty a domáce zvieratá. Mal by som si preto zabezpečiť základný alebo portrétny objektív. Oba sú to pevné objektívy s výbornou svetelnosťou. Okrem toho majú vhodné perspektívy pre portréty. Základný objektív (ekvivalent 50 mm) je zvyčajne najdostupnejší svetelný objektív a hodí sa napríklad aj na reportáže. Ak sa chystám venovať hlavne portrétnemu fotografovaniu, lepšou voľbou bude portrétny objektív (ekvivalent 85 až 135 mm).
50 mm základný objektív a jeho ekvivalenty pre fotoaparáty s menším snímačom je s clonou F1,8 často najdostupnejší svetelný objektív.
Makroobjektív
Makroobjektívy otvárajú svet detailov a umožňujú fotografovať objekty zblízka. Sú skvelé aj na portréty.
Makro je objektív s výraznejším zväčšením, lepšou optickou kvalitou alebo dlhšími ohniskovými vzdialenosťami, aby som mohol zachytiť snímky objektov, ktoré vyplnia celý záber a do ktorých blízkosti sa fyzicky nedá dostať.
Teleobjektív
Teleobjektívy sú neoceniteľné pri fotografovaní vzdialených objektov, či už ide o šport, wildlife alebo detaily krajiny a architektúry.
Pri fotografovaní zvierat je teleobjektív nepostrádateľný.
Teleobjektív má výborné využitie aj pri fotografovaní detailov architektúry a krajiny.
Dajte šancu starým objektívom
Ako majiteľ (aj) bezzrkadlovky môžem využiť staré objektívy, ktoré prinášajú mojim fotografiám unikátny charakter. Tieto objektívy nie sú dokonalé, no práve to si v dnešnej sterilnej digitálnej ére mnoho fotografov cení.
Stačí len zakúpiť adaptér s tým správnym bajonetom.
Vybral som si dobre. Moja fotka získala “charakter”.
A bokeh, ktorý moderné objektívy jednoducho nemajú.
Súčasní výrobcovia reagovali na popularitu starých objektívov a ponúkajú nové objektívy, ktoré svojimi vlastnosťami a charakterom evokujú staré objektívy.
Vyzerá, akoby mal aspoň 100 rokov. Nový objektív Lomography, vyrobený podľa vzoru objektívu od Petzvala. Vyrába sa s bajonetom pre DSLR Canon a Nikon.
Využite svoj setový objektív
Vrátim sa na začiatok. Ak je môj setový objektív opticky kvalitný, nie je dôvod aby som ho nepoužíval. Stačí mi nájsť spôsob, ako sa od ostatných líšiť – a tým je môj prístup k fotografovaniu. Existujú žánre a motívy, na ktoré nepotrebujem žiadny špeciálny objektív a setový objektív mi plne postačí. To platí napríklad pri fotografovaní krajiny a architektúry, kde sú dôležitejšie kompozícia a dobré osvetlenie než konkrétne technické parametre objektívu.
A preto, ak je váš objektív dostatočne kvalitný a ste kreatívni, dosiahnete vo vašich fotografiách vynikajúce výsledky.
Olympus OM-D E-M10 Mark II s tým najlacnejším setovým objektívom M.Zuiko 14-42/3,5-5,6 EZ.
Páčil sa vám článok? Už netrpezlivo čakáte na pokračovanie? Našli ste v článku nezrovnalosť?
Dajte nám vedieť v komentári. Na vaše postrehy sa už veľmi tešíme 🙂
Pridaj komentár