fbpx
KURZY FOTOGRAFOVANIA V BRATISLAVE AJ ONLINE UŽ OD ROKU 2009.

Opakovane fotografujte ten istý motív

Srdce každej fotografickej výbavy / Objektívy I.

Pre zlepšenie opakovane fotografujte jeden motív

Som bratislavský fotograf a niektoré objekty som nafotil snáď stokrát. Možno si poviete, že jeden dobrý záber stačí? Ale aj po rokoch fotografovania rovnakého námetu, dokážem objaviť nové pohľady. Mení sa technika, ktorou fotografujem, ja sa vyvíjam ako fotograf, mení sa svetlo, počasie…

Ako môžete aj vy pristupovať k opakovanému fotografovaniu si ukážeme na fontáne kráľa Maximiliána na Hlavnom námestí v Bratislave. 

Prieskum, inšpirácia a motivácia

Pri svojich potulkách mestom často vidím fotografov, ktorý odfotografujú všetko a bez premýšlania. Ani ich nenapadne pohľadať iné miesto, prípadný lepší pohľad. Nepremýšľajú ako využiť vlastnosti objektívov a či sa pre vylepšenie záberu nedá použiť niektorá fotografická technika. 

Pokiaľ sa dá, snažme sa na internete vopred vyhľadať fotografie toho, čo sa chystáme fotografovať. Rýchlo tak zistíme, aké rôzne pohľady majú iní fotografi. Tými najlepšími zábermi sa môžeme inšpirovať.

Prieskum na mieste si urobíme vždy, či sme urobili alebo neurobili prieskum v počítači. Možno objavíme uhly pohľadu, ktoré si iní fotografi nevšimli.

Ako lepšie fotiť - opakovane foťte jeden motív

01. Dôležitý prvý prieskum na internete pred fotografovaním. Najzaujímavejšie zábery si môžeme uložiť do Pinterestu.

Ako lepšie fotiť - opakovane foťte jeden motív

02. Preskúmajme okolie, blízke i vzdialené.

Opakovane fotografujte ten istý motív
Uhol pohľadu, perspektíva?

Uvedomili ste si niekdy ako obyčajný úkrok stranou zásadne zmení pohľad v hladáčiku? Skúsili ste niekedy len jednoducho nakloniť kameru?

Hľadajme vhodné uhly pohľadov

Objekt záujmu obíďme zo všetkých strán, všímajme si pri tom aj popredie a pozadie. Zaujímavý objekt alebo prvok v popredí, môže ozvláštniť fotografiu. Pozadie si všímame preto, aby nepôsobilo rušivo, prípadne aby sme ho mohli využiť pri rámovaní. Čím viac si budeme všímať popredie a pozadie, tým ľahšie sa nám bude rozhodovať odkiaľ fotografovať a akú zvoliť kompozíciu. Nezabudnime využívať vlastnosti objektívov: uhol záberu, priblíženie, podanie perspektívy…

Ako lepšie fotiť - opakovane foťte jeden motív

03. Jednoduchý čelný pohľad. Šiel som na druhý koniec námestia a použil krátky teleobjektív. Vďaka tomu nevznikol efekt padajúcich línii.

Ako lepšie fotiť - opakovane foťte jeden motív

04. Bočný pohľad. Použil som superširokouhlý objektív a záber z podhľadu. Tým vynikla dramatická perspektíva.

Ako lepšie fotiť - opakovane foťte jeden motív

05. Nadhľad. Fotografoval som z veže radnice a použil som teleobjektív. Všimnime si kontrast osvetlenej fontány a tmavého pozadia, ktoré je v tieni.

Najdôležitejšia je kompozícia

Pri prvom fotografovaní objavíme množstvo pohľadov no zároveň nájdeme množstvo rušivých prvkom čo nám pokazili inak dobrú kompozíciu. To nevadí. Čo je na prvý krát zlé nabudúce odstránime a to dobré vylepšíme. Doma za počítačom si všimneme veci, ktoré sme priamo na mieste nevideli. Preto je dôležité kontrolovať a porovnávať naše obrazové výstupy.

Garantujem vám, že pri druhom fotení budeme lepší. Lepšie sa sústredíme, budeme pozornejší. Spravíme menej chýb a budeme kreatívnejší. Každým ďalším fotením bude naša kompozícia aj naše fotografické videnie lepšie.

Pri komponovaní pozorne sledujeme pozadie za hlavným objektom. Začiatočníci si všímajú len objekt ich záujmu. Všímajme si aj kraje a rohy formátu záberu. Zmenou pozície odstránime rušivé prvky, ktoré by inak narušili pozornosť diváka.

Ako lepšie fotiť - opakovane foťte jeden motív

06. Hoc aj rozostrené, je pozadie pre kompozíciu dôležité. Pozorné oko si všimne, že nad hlavu sochy som presne umiestnil hlavu na priečelí budovy. Starostlivo som celú sochu zarámoval budovou.

Ako lepšie fotiť - opakovane foťte jeden motív

07. Kreatívna kompozícia. Pomocou krátkeho 85 mm teleobjektívu som vytvoril vzťah medzi sochou na fontáne a vežou Starej radnice.

Keď je viac naozaj lepšie

Menej je viac. Poznáme to. Verte mi, že vo fotografii to nie vždy platí. Čokoľvek môžeme odfotografovať rôznymi spôsobmi a všetky fotografie môžu byť dobré, aj keď budú odlišné. Prečo sa obmedziť na jeden záber, iba jeden uhol pohľadu? Nafotíme sériu, doslova štúdiu. Postupujeme od celku, cez polocelok až k detailom.

Ako lepšie fotiť - opakovane foťte jeden motív

08. Celkový širokouhlý záber, pri ktorom som využil prvok v popredí na podporenie priestorovosti záberu.

Ako lepšie fotiť - opakovane foťte jeden motív

09. Detailnejší záber, rámovaný zľava lavičkou a stromom.

Ako lepšie fotiť - opakovane foťte jeden motív

10. Postupne divákovi odhaľujem viac a viac detailov.

Ako lepšie fotiť - opakovane foťte jeden motív

11. Objektívom odhaľujem detaily, ktoré si možno bežne ani nevšimnete.

Správne načasovanie

Ako lepšie fotiť - opakovane foťte jeden motív

12. Jednoduchý no atraktívny záber vďaka vhodne načasovanému odletu holuba. 

Nájdením dobrého uhla záberu práca fotografa nekončí. Fontána sa nehýbe ale svet okolo je v neustálom pohybe. Ročná doba, denná doba, počasie. Tie ovlyvňujú svetlo a atmosféru.

Nestačí len urobiť kompozične perfektný záber. Aké je svetlo? Nebolo by lepšie prísť v inú hodinu, či dokonca deň? Aká bude atmosféra keď bude pršať alebo snežiť?

Aj keď sme so svetlom a celkovou atmosférou spokojní, nie je jedno kedy stlačíme spúšť. Do záberu statického objektu môžeme pridať pohybový prvok. Napríklad holuba odlietajúceho z hlavy sochy.

každodenné svetlo pre fotografiu
Čím vás tá fotka zaujala?

Ako sa podarilo autorovi upriamiť vašu pozornosť na to dôležité? Čím vyniká? Svetlom. Tým správnym, dokonale zachyteným a skvele použitým.

Zmeňme fotografickú metódu

Na opakovanom fotografovaní nemusíme trénovať len kompozíciu. Máme príležitosť vyskúšať kreatívnejšie techniky. Napríklad maľovanie svetlom alebo bulb – fotografovanie dlhým časom pomocou silného ND filtra. Vytvoríme fotografie tisíc krát fotografovaného objektu inak ako ostatní fotografi.

Ako lepšie fotiť - opakovane foťte jeden motív

13. Fotografujme v noci, ozvláštnime naše fotografie. Ja som naviac osvetlil sochu napoleónskeho vojaka malou LED baterkou.

Ako lepšie fotiť - opakovane foťte jeden motív

14. Pri fotení som použil silný ND filter a fotografickú techniku cloud stacking.

To, že som sa veľakrát venoval tomu istému motívu ma vytrénovalo. Zistil som, že mám nepreberné možnosti ako uchopiť tému. Ak sa toto naučíte, viete to využiť na podobných objektoch, ktoré vidíte prvý krát. Miesto tápania ako objekt nafotografovať máte v hlave niekoľko overených spôsobov. Kamkoľvek pôjdete, fotíte suverénnejšie a lepšie. 

A tým celkovo zlepšíte svoju kompozíciu a fotografické videnie.

Dobré svetlo prajem! Karol Srnec

A na koniec ešte výber fotiek z môjho fotenia kráľa Maximiliána

2 Responses to “Opakovane fotografujte ten istý motív”


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kalendár akcií

Najnovšie kurzy

Najnovšie komentáre

Otváracie hodiny

  • Pondelok08.30 - 20.30
  • Utorok08.30 - 20.30
  • Streda08.30 - 20.30
  • Štvrtok08.30 - 20.30
  • Piatok08.30 - 20.30
  • Sobota08.30 - 20.30
  • Nedeľa08.30 - 20.30