fbpx
KURZY FOTOGRAFOVANIA V BRATISLAVE AJ ONLINE UŽ OD ROKU 2009.

Konštrukcia a parametre / Objektívy II.

Aký objektív je ten správny pre moje potreby?

Objektívy sú korunovačným klenotom nás fotografov

Objektívy sú korunovačným klenotom nás fotografov – kreatívny kus hardvéru, ktorý nám otvára nový pohľad na svet. Ich rôzne parametre výrazne ovplyvňujú spôsob, akým ich môžeme využiť.

Základné parametre objektívu nájdete uvedené priamo na ňom a na obale. Podrobnejšie špecifikácie a vysvetlenia rôznych skratiek od výrobcov sú dostupné v príbalovom letáčiku a na webových stránkach výrobcu. Pred kúpou objektívu si premyslite, čo od neho očakávate.

Mechanická konštrukcia objektívu

Objektívy sú komplexné mechanicko-optické zariadenia. Delíme ich na amatérske, poloprofesionálne a profesionálne, líšiace sa kvalitou mechanickej a optickej konštrukcie. Tomu často zodpovedá aj cena.

Lacný objektív však nemusí byť nevyhnutne zlý a naopak. Pri výbere zohľadnite, či potrebujete odolnú konštrukciu s utesnením proti prachu a vode.

Konštrukcia a parametre / Objektívy II.

Schéma utesnenia objektívu.

Bajonet

Časť objektívu, ktorou sa pripája k fotoaparátu, sa nazýva bajonet. Okrem mechanického pripojenia zabezpečuje aj prenos údajov medzi fotoaparátom a objektívom (ovládanie clony, zaostrovania atď.). Väčšina výrobcov má vlastný typ bajonetu. Pri výbere objektívu je dôležité, aby bol kompatibilný s vaším fotoaparátom.

Konštrukcia a parametre / Objektívy II.

Bajonet neslúži len na mechanické pripojenie objektívu na fotoaparát. Jeho súčasťou je aj konektor na prenos informácii medzi fotoaparátom a objektívom.

Konštrukcia clony

Clona reguluje množstvo svetla prechádzajúceho objektívom a ovplyvňuje hĺbku ostrosti a bokeh. Je tvorená lamelami, ktorých počet ovplyvňuje kvalitu bokehu a “hviezdičkovanie” okolo bodových svetelných zdrojov. Moderné objektívy majú často clonu s kruhovým tvarom otvoru, čo je ideálne pre pekný, oku ľahodiaci bokeh.

Clona jednoduchého 7 lamelového objektívu

Clona je tvorená lamelami, vďaka ktorým sa dá meniť veľkosť otvoru clony.

Portrétny kurz fotografovania je vhodný aj pre začiatočníkov
Keď už máte dokonalý objektív...

Skúsenosti z neba sami nepadajú. Poďte si s nami zafotiť. Napríklad portrét v prirodzenom svetle. U fotografov najpopytovanejší žáner a objednávka.

Stabilizácia obrazu

Niektoré objektívy sú vybavené optickou stabilizáciou obrazu, ktorá zabraňuje rozmazaniu záberov pri fotografovaní z ruky. Oproti snímaniu bez stabilizátora umožňuje používať dlhšie časy uzávierky až o niekoľko EV stupňov. Stabilizácia môže byť riešená aj posunom snímača fotoaparátu (IBIS). Niektoré fotoaparáty kombinujú oba typy stabilizácie pre zvýšenie účinnosti, čo je užitočné najmä pri teleobjektívoch.

Schéma optickej stabilizácie obrazu.

Schéma optickej stabilizácie obrazu.

Upevnenie filtra

Väčšina objektívov má vpredu závit na upevnenie filtrov s priemermi, ktoré sú štandardizované. Priemer filtrovej obruby konkrétneho objektívu nájdete v špecifikácii, často priamo na objektíve alebo na vnútornej strane krytky. Niektoré objektívy, napríklad superširokouhlé, používajú špeciálne držiaky na zásuvné filtre.

Konštrukcia a parametre / Objektívy II.

Väčšina objektívov má vpredu závit pre upevnenie filtra.

Konštrukcia optickej sústavy

Šošovkové objektívy

Šošovkové objektívy pozostávajú z optickej sústavy zloženej zo šošoviek. Kvalitné optické členy sú označované rôznymi skratkami (ED, LD, APO) a znižujú optické chyby ako vinetácia, sférická chyba či chromatická chyba. Reflexné vrstvy na šošovkách zamedzujú vzniku reflexov a difúzie svetla.

optická sústava zloženú zo šošoviek

Prierez šošovkovým objektívom.

Zrkadlové objektívy

Zrkadlové objektívy využívajú optickú sústavu zo zrkadiel, čo výrazne znižuje ich veľkosť a hmotnosť. Sú lacnejšie, ale majú podpriemernú svetelnosť, pevnú clonu a takmer vždy manuálne zaostrovanie. Niektorí fotografi tieto objektívy vyhľadávajú pre ich charakteristický tzv. donutkový bokeh.

Zrkadlové objektívy sú charakteristické tzv. donutkovým bokehom

Zrkadlový objektív.

Základné parametre objektívov

Ohnisková dĺžka

Ohnisková dĺžka je udávaná v milimetroch a určuje uhol záberu a priblíženie objektívu. Ohnisková dĺžka objektívu môže byť pevná (prime) alebo premenlivá (transfokátor alebo aj zoom). Prime objektívy majú nemenný uhol záberu a sú optimalizované pre vysokú svetelnosť. Zoom objektívy umožňujú plynule meniť uhol záberu a sú univerzálnejšie. O ohniskovej dĺžke si viac povieme v treťom pokračovaní.

Objektívy s pevnou ohniskovou dĺžkou majú nemenný uhol záberu

Objektívy s pevnou ohniskovou dĺžkou majú nemenný uhol záberu. Sú preto špecializovanejšie. Ich prednosťou je optimalizovaná optická konštrukcia a dobrá alebo až výborná svetelnosť.

Objektívy ľudovo nazývané “zoomy”, umožňujú plynule meniť uhol záberu

Objektívy s premenlivou ohniskovou dĺžkou, ľudovo nazývané “zoomy”, umožňujú plynule meniť uhol záberu. Vďaka tomu majú univerzálne využitie. Aby dosiahli kvalitu a sveteľnosť prime objektívov, sú nároky na konštrukciu a teda aj cenu veľmi vysoké.

Portrétny kurz fotografovania je vhodný aj pre začiatočníkov
Keď už máte dokonalý objektív...

Skúsenosti z neba sami nepadajú. Poďte si s nami zafotiť. Napríklad portrét v prirodzenom svetle. U fotografov najpopytovanejší žáner a objednávka.

Svetelnosť objektívu

Svetelnosť ovplyvňuje využitie objektívu pri slabom svetle a pri snímaní pohybu. Vyjadruje veľkosť najnižšieho clonového otvoru a označuje sa clonovým číslom f (napr. f/2,8 alebo F2,8 alebo aj 1:2,8). Hodnota maximálnej (plne otvorenej) clony je daná pomerom ohniskovej dĺžky a vstupnej pupily. Čím má vstupný otvor väčší priemer, tým je svetelnosť lepšia.

Extrémne svetelný Nikon 58mm f/0.95 S Noct.

Extrémne svetelný Nikon 58mm f/0.95 S Noct.

Svetelnosť je užitočná pri fotografovaní za horších svetelných podmienok, pohyblivých objektov, alebo keď chceme dosiahnuť malú hĺbku ostrosti s pekne rozostreným pozadím (bokeh). Pri žánroch, kde sa vyžaduje väčšia hĺbka ostrosti, ako je krajina a architektúra, vysoká svetelnosť nie je až tak dôležitá.

Transfokátory môžu mať premenlivú svetelnosť, zatiaľ čo konštantnú svetelnosť po celej ohniskovej dĺžke majú zvyčajne len profesionálne modely.

Mierka zväčšenia (reprodukčný pomer)

Mierka zväčšenia je dôležitá pri fotografovaní detailov a určuje, ako veľký detail vieme odfotografovať. Ide o pomer veľkosti fotografovaného objektu a veľkosti jeho priemetu na snímací prvok.

Mierka zväčšenia u makro objektívov, ktoré sú špeciálne navrhnuté na snímania malých detailov

Mierka zväčšenia je obzvlášť dôležitá u makro objektívov, ktoré sú špeciálne navrhnuté na snímania malých detailov, ako napríklad vážok.

Dáme si jeden vzorový príklad

Na záver si pozrime konštrukciu a parametre objektívu Nikon NIKKOR Z 100–400 mm f/4,5–5,6 VR S. Z označenia môžeme dešifrovať:

 • Nikon – výrobca
 • NIKKOR – označenie objektívov Nikon
 • Z – bajonet pre fotoaparáty radu Z
 • 100-400 mm – ohnisková dĺžka, premenlivá
 • f/4,5-5,6 – svetelnosť, premenlivá
 • VR – optická stabilizácia obrazu
 • S – profesionálna trieda objektívov Nikon
Nikon NIKKOR Z 100–400 mm f/4,5–5,6 VR S. Čo dokážeme dešifrovať z označenia?

Ďalšie informácie nájdeme na stránke výrobcu, kde sa dozvieme o kompatibilite, optickej konštrukcii, reprodukčnom pomere, konštrukcii clony, priemere filtra a utesnení.

 • Kompatibilita: bezzrkadlovky radu Z, DX aj FX (full frame aj APS-C)
 • Optická konštrukcia: 25 prvkov v 20 skupinách (vrátane 6 optických prvkov zo skla ED, 2 optických prvkov zo skla Super ED, prvkov s antireflexnými vrstvami Nano Crystal Coat a ARNEO a predného optického prvku s fluórovou vrstvou)
 • Reprodukčný pomer: 0,38×
 • Konštrukcia clony: 9-lamelová (okrúhly otvor clony)
 • Priemer filtra: 77 mm
 • Utesnená konštrukcia: áno

Tak čo hovoríte na druhú časť o objektívoch? Poučná? Zrozumiteľná? Dozvedeli ste sa niečo nové? Tešíte sa na pokračovanie? Dajte nám prosím vedieť 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kalendár akcií

Najnovšie kurzy

Najnovšie komentáre

Otváracie hodiny

 • Pondelok08.30 - 20.30
 • Utorok08.30 - 20.30
 • Streda08.30 - 20.30
 • Štvrtok08.30 - 20.30
 • Piatok08.30 - 20.30
 • Sobota08.30 - 20.30
 • Nedeľa08.30 - 20.30