fbpx
KURZY FOTOGRAFOVANIA V BRATISLAVE AJ ONLINE UŽ OD ROKU 2009.

3 Tipy pre lepšiu Fotku / 46.

3 tipy front

3 praktické tipy lektora AKF, čo a ako zlepšiť na Vašej fotografii. Jednoducho a stručne. Pretože, nato, aby ste sa zo svojej alebo aj cudzej fotografie poučili, nepotrebujete jej dvojstranový rozbor!

Prečítate za minútku a okamžite sa môžete pustiť do fotenia ešte lepších záberov.

Ak aj vy chcete, aby sa na vašu fotku pozrel niekto z lektorov AKF a dal vám 3 praktické rady, čo na fotke zlepšiť, stačí ak pošlete maximálne tri fotografie na adresu 3tipy@akf.sk a my z nich vyberieme 1 záber do ďalšieho článku!

3 tipy

Vitajte v dnešnej Foto Edukácii. Autorom fotografie je Juraj Števček. Tvorcom 3 Tipov je Braňo Vaněk.

Juraj nám poslal fotografie celkovo až štyri a dnes sa pozrieme na druhú z nich.

Ahoj Juraj. Tvoje fotky sú naozaj podarené a s trochou snahy, ktorú si už vykonal, keď si nám ich poslal na “otipovanie” môžeš a určite dosiahneš výrazné zlepšenie. Dnes otipujem druhú zo štyroch Jurajových fotiek.

Vďaka podmračenej oblohe má tvoja fotografia príjemné mäkké a čiastočne aj teplé svetlo. Pre skutočne podarenú krajinársku fotografie však existuje odporúčanie fotiť buď ráno alebo podvečer, kedy svetlo dopadá skôr zboku a na kopcoch a údoliach sa tak vytvárajú tiene. Vzniká tak viac plastický obraz. Určite to nabudúce vyskúšaj.

Fotografia má jeden, podľa mňa závažný nedostatok. Ťažko sa mi v nej hľadá. Oči mi blúdia zo strany na stranu, nemám žiaden výrazný záchytný bod. Pohľadom behám najčastejšie od výrazného oblaku v strede po skalu v ľavej spodnej časti. Čo presne si chcel zachytiť? Čo má byť hlavným motívom tvojej fotky?

S tým súvisí aj môj ďalší tip na zlepšenie. Fotografia je jednoducho priveľmi úzka. Pre krajinku, raz darmo, je najvhodnejší formát na šírku. Chcem sa vo fotke krajiny rozhliadnuť. Ideálne možno aj formát panorámy. Plus doplním aj môj osobný pocit, že fotografia trocha padá na stranu. Toho by si sa pri širokom formáte lahšie vyvaroval.

Záverom ešte dodám, ak si sa rozhodol pre výškový formát, tak dobre. Pre doladenie kompozície oblohy plnej mrakov a zároveň krajiny si zvolil dobrý pomer, pol na pol. Obecenstvo by však ocenilo väčšiu dôslednosť pri delení “na polovicu”. 

Juraj ďakujeme. Dobré svetlo pre Bezchybnú Fotku tebe aj všetkým čitateľom.

3 Tipy pre lepšiu Fotku / 46.
Ako komponovať obraz

Chcete diváka zaujať? Naučte sa komponovať fotografiu tak, aby každý hneď rozoznal vašu hlavnú myšlienku!

Nezabudnite...

Aj Vy poslať svoje 3 fotografie na adresu 3tipy@akf.sk aby ste sa mohli rýchlo a bezbolestne posunúť ďalej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kalendár akcií

Najnovšie kurzy

Najnovšie komentáre

Otváracie hodiny

  • Pondelok08.30 - 20.30
  • Utorok08.30 - 20.30
  • Streda08.30 - 20.30
  • Štvrtok08.30 - 20.30
  • Piatok08.30 - 20.30
  • Sobota08.30 - 20.30
  • Nedeľa08.30 - 20.30