fbpx
KURZY FOTOGRAFOVANIA V BRATISLAVE AJ ONLINE UŽ OD ROKU 2009.

Ako bezpečne čistiť fototechniku

Srdce každej fotografickej výbavy / Objektívy I.

Smietko na objektíve znehodnotí inak podarenú fotografiu

Drobné smietko alebo priamo špina môže spôsobiť problémy s technickou kvalitou fotografií. Naša fototechnika je drahá a komplikovaná a zaslúži si našu starostlivosť. V dnešnej Foto Edukácii sa budeme venovať čisteniu objektívov a filtrov, no najskôr sa pozrime na pomôcky pre čistenie fototechniky.

Čistiace pomôcky zakúpite v predajniach fototechniky a očnej optiky. Určite neexperimentujte, hrozí vám seriózne riziko poškodenia techniky.

Povinná základná výbava

Nižšie uvedenú, takpovediac základnú výbavu pre čistenie fototechniky by mal mať každý fotograf.

ako sa starať o fototechniku fotoedukacia AKF Bratislava

1. Ofukovací balónik – slúži na odstránenie nečistôt bezkontaktnou metódou. Balóniky (Giottos, Hama, Zeiss…) určené pre čistenie fototechniky majú dvojcestný ventil, ktorý zabezpečuje, aby sa do balóniku nasal čistý vzduch a nie ten, ktorý obsahuje odfúknute nečistoty. Balónikom môžete čistiť objektívy, filtre a fotoaparát, ako zvonku, tak aj z vnútra.

2. Čistiaci roztok – špeciálny roztok (napr. Danae Veplus), ktorý zaručene nepoškodzuje antireflexné vrstvy na objektívoch a filtroch. Dávkovač s molitanom zaručuje jemné navlhčenie, bez toho aby ste kvapalinu rozstrekovali aj tam, kam nemáte.

3. Utierka  – vyrobená najčastejšie z mikrovlákna, ktoré má vysokú čistiacu schopnosť a je antistatické. Využijete ju na čistenie optiky ale aj displeja a hľadáčika fotoaparátu.

4. Lenspen – štetec s mäkkými štetinami a plstenou plôškou na ktorej sa nachádza grafitový prášok. Ten slúži na zacelenie drobných škrabancov. Štetec je univerzálne použiteľný na čistenie optiky i fotoaparátu.

5. Vlhčené papierové obrúsky – špeciálne obrúsky na optiku (napr. W5 Cleaning Wet Wipes) nahradia handričku a čistiaci roztok. Predávajú sa v balení po niekoľkých desiatkach kusov. Sú lacné a skladné. Využijete ich na čistenie objektívov a filtrov.

Rozšírená výbava

K rozšírenej výbave patria najmä pomôcky na čistenie snímača. Ich použitie vyžaduje určitú mieru samostatnosti.

ako sa starať o fototechniku fotoedukacia AKF Bratislava

6. Pristrihnutý štetec s tvrdými štetinami – plochý štetec aký poznáte napr. z výtvarnej výchovy. Štetiny je dobré skrátiť na polovicu a pred prvým použitím preprať, aby sa odstránili konzervačné látky. Vyčistite ním škáry na objektíve a fotoaparáte. 

7. Silikónová pečiatka – niektoré nečistoty sa zo snímača nedajú odfúknuť. Tu pomôže kontaktné čistenie silkónovou pečiatkou (napr. Eyelead SCK-1), na ktorú sa nečistoty nalepia a potom sa prenesú na pásik papiera s lepivou vrstvou. Výhodou je, že silikónová pečiatky nezanecháva fľaky.

8. Mokré stierky na čistenie snímača – snímač môže byť oprskaný alebo na ňom môžu byť fľaky či peľ. To neodstránite prúdom vzduchu ani silikónovou pečiatkou. Musí nastúpiť mokré čistenie pomocou špeciálnej vlhčenej stierky, napríklad od GreenClean.

9. Vákuová odsávačka nečistôt – nečistoty odfúknuté balónikom môžu skončiť v útrobách fotoaparátu. Vákuovou odsávačkou ich odsajete do zbernej nádobky.

10. Čistiaca sada na LCD displej – na displeje fotoaparátov a telefónov odporúčame špeciálne sady, ktoré nepoškodia ich povrch (napr. WHOOSH!). Sada sa skladá z mikrovláknovej handričky a čistiaceho roztoku.

11. Lupa s osvetlením – slúži na kontrolu čistoty snímača. Ponúka ju napr. GreenClean.

ako sa starať o fototechniku fotoedukacia AKF Bratislava

Nitecore BlowerBaby je alternatíva k ofukovaciemu balóniku. Elektrinou poháňané dúchadlo je vybavené filtrom častíc a poskytuje trvalý zdroj smerového vzduchového prúdu.

Čo mať so sebou v taške alebo batohu

So sebou by ste vždy mali mať lenspen, utierku z mikrovlákna a čistiaci roztok, pretože najčastejšie potrebujeme čistiť objektívy a filtre. Čistiaci roztok môžete nahradiť skladnejšími vlhčenými papierovými obrúskami. Ak máte dostatok priestoru pribaľte aj ofukovací balónik. Pri niekoľkodňovom pobyte mimo domu odporúčame pribaliť aj prostriedky na čistenie snímača ako mokré stierky alebo silikónovú pečiatku.

Fototašku, alebo batoh udržujte čisté a aspoň raz za čas ich poriadne vytraste nad vaňou. 

Ako bezpečne čistiť fototechniku

ZEISS Lens Cleaning Kit, súprava pre čistenie optiky v praktickej taštičke na prenášanie.

Vždy pracujeme v čistom prostredí

Pracujeme na čistom stole, pri dobrom osvetlení. Pedanti môžu použiť pri práci antistatické rukavice, ktoré zoženiete napr. v zdravotníckych potrebách. Ak máte veľa čistiacich pomôcok, môžete ich skladovať v malom kufríku na náradie.

Na pracovnom stole nemajte počas čistenia inú fototechniku. Občas stôl pretrite vlhkou handričkou, aby ste nepracovali v zaprášenom prostredí.

Čistenie objektívov

Objektívy nám sprostredkúvajú prenos svetla zo scény na snímací prvok. Zaslúžia si našu zvláštnu starostlivosť. Objektív pri dobrom zaobchádzaní a údržbe dokáže dobre slúžiť desaťročia. Dôležitou zásadou pri čistení optických zariadení, medzi ktoré patria objektívy aj fotografické filtre, je čo najmenej sa dotýkať sklenených plôch.

  • Najprv vyčistíme povrch objektívu. Štetcom odstránime nečistoty zo špár ovládacích prvkov objektívu a sfúkneme ich preč balónikom. Utierkou očistíme bajonet a tesnenie. Nie utierkou, ktorou čistíme šošovky! Mierne navlhčenou utierkou otrieme povrch objektívu, vrátane gumových prstencov.
  • Čistenie optiky začíname nekontaktnou metódou a to ofúknutím balónikom. Vzduch smerujeme tak, aby nám pri čistení pomáhala gravitácia a špina padala z objektívu dole. Ofúkneme predý aj zadný člen. Ak nejde špina sfúknuť, použijeme štetec Lenspen.
  • Fľaky, prskance či otlačky prstov musíme odstrániť mokrou cestou. Použijeme čistú utierku z mikrovlákna a čistiaci roztok, ktorý opatrne nanesieme na šošovky. Poslúžia aj vlhčené obrúsky na optiku. Niekedy musíme postup opakovať viackrát. Nezabudnite používať čisté handričky, inak si budete prácu s čistením kaziť.
  • Ak sú na optike škrabance, na ich prekrytie použijeme plstený koniec Lenspenu, ktorým do nich dostaneme jemný grafitový prášok.
  • Vyčistiť musíme aj obidve krytky objektívu, stačí ich vyfúkať. Ak používate ochranný filter (UV alebo Protector), nasaďte ho na objektív, samozrejme tiež vyčistený.

Nečistoty môžeme nájsť aj vo vnútri objektívu, medzi šošovkami. Dokonca aj u utesnených objektívov. Treba sa s tým zmieriť. Žijeme a fotografujeme v prašnom prostredí a nie vo vákuu. Pár drobných zrniečok má na kvalitu fotografií len malý vplyv a málokedy sa na nich prejaví. Je jedno, či sú bližšie k prednej alebo zadnej šošovke. Na fotografiách neuvidíte ani drobné poškodenia šošoviek.

Riešiť nečistotu vo vnútri objektívu odporúčame zveriť odbornému servisu po niekoľkoročnom používaní alebo častej práci v znečistenom prostredí. Objektív nechajte prečistiť ak je v ňom piesok, ten pracuje ako brusivo a môže objektív znefunkčniť.

Čistenie filtrov

Výrobcovia vyrábajú filtre z čoraz odolnejších skiel a aj antireflexná úprava niečo znesie, no riziku poškodenia je lepšie sa vyhnúť. Používajte len tie časti postupu, ktoré sú potrebné. Ak si chcete ušetriť prácu s čistením, kupujte filtre so špeciálnou fluorinovou vrstvou, ktorá odpudzuje prach a kvapaliny, filtre sa tak menej špinia a ľahšie čistia.

Nezabudnite pri čistení filtrov vyčistiť aj krabičky alebo púzdra, aby ste si vyčistené filtre opäť neznečistili.

  • Najprv prekontrolujeme obrubu filtra, či nie sú znečistené závity. Na ich vyčistenie použijeme štetec. Uvoľnenú špinu sfúkneme balónikom. 
  • Aby sme predišli poškriabaniu filtra, začíname čistenie skla bezkontaktnou metódou. Použijeme ofukovací balónik. Ten odstráni najmä prachové častice. Ak by sme najprv použili handričku, práve tie môžu poškodiť antireflexné vrstvy. Vzduch smerujeme tak, aby sme na filter fúkali zospodu alebo do strán. Uvoľnené prachové častice budú padať dole mimo filter.
  • Na odtlačky prstov a prskance od rôznych tekutín použijeme kontaktnú metódu čistenia. Čistiaci roztok a utierku alebo vlhčené obrúsky. Postup viackrát opakujeme, najmä polarizačné filtre je obtiažne vyčistiť tak, aby na nich nezostali “dúhové” fľaky. Nezabudnite, že utierka musí byť čistá.

A už len dobrá tip: Filtre a redukcie sa môžu na objektíve zaseknúť. Predítete tomu ak závity premažete grafitom. Stačí na to bežná mäkšia ceruzka, ktorej hrotom prejdete po závitoch filtra alebo redukcie.

Linky na čistiacu techniku a prostriedky

Výrobky, čo nájdete v našom článku.

Ako bezpečne čistiť fototechniku
Ako bezpečne čistiť fototechniku
Ako bezpečne čistiť fototechniku
Ako bezpečne čistiť fototechniku
Ako bezpečne čistiť fototechniku
Ako bezpečne čistiť fototechniku

Čo hovoríte na dnešný diel Foto Edukácie? Poradili sme vám dobre? Máte pripomienku? Dajte nám vedieť v komentároch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kalendár akcií

Najnovšie kurzy

Otváracie hodiny

  • Pondelok08.30 - 20.30
  • Utorok08.30 - 20.30
  • Streda08.30 - 20.30
  • Štvrtok08.30 - 20.30
  • Piatok08.30 - 20.30
  • Sobota08.30 - 20.30
  • Nedeľa08.30 - 20.30