Určite sme to už všetci zažili. Fotíme, čas sa posunul, zotmieva sa. Alebo sa náhle, napríklad príchodom nečakanej búrky zmení, doslovne stratí akékoľvek svetlo…
Vtedy prichádza na rad dodatočný zdroj svetla – blesk. Že ho ešte nemáte? V tomto článku vám poradíme ako si podľa vašich potrieb vybrať ten správny externý systémový blesk.
Nesmieme zabudnúť ani na sýtejšie farby, lepší kontrast a živšie fotografie, ktoré fotením s bleskom získate! A preto nás čítajte aj nabudúce. V ďalších pokračovaniach vám poradíme ako takýto blesk využiť pre skutočne kreatívne svietenie.
Občas použijeme výraz, ktorému možno nebudete rozumieť a preto slovníček pojmov nájdete v spodnej časti článku.
Externé systémové blesky nám do určitej obmedzenej miery dokážu nahradiť aj veľké štúdiové blesky. Výhodou je, že sú menšie, ľahšie a majú vlastné napájanie. To však pri väčšom množstve bleskov môže byť aj ich nevýhoda.
Externý systémový blesk a jeho použite
My fotografi najčastejšie kupujeme tzv. externý systémový blesk. Ten sa nasádza priamo na fotoaparát. Existujú však aj riešenia, ktoré nám fotografom dovoľujú diaľkovo ovládať blesk umiestnený mimo tela kamery.
Dôležitý je prívlastok systémový. Blesk a fotoaparát spolu úzko spolupracujú a preto máme k dispozícii pokročilé ovládanie blesku priamo z fotoaparátu. Uľahčuje nám to prácu s bleskom a prináša to radu ďalších výhod.
Systémové blesky sa často vyrábajú pre konkrétnu značku fotoaparátu, pri kúpe si preto dávajte pozor na výber správneho typu.
Teraz vám predstavíme niekoľko konkrétnych modelov, ktoré sú typickými predstaviteľmi svojej triedy a zaručene vám urobia dobrú službu.
Malý externý blesk
Tento typ blesku disponuje malým výkonom a obmedzenou funkcionalitou. V lepšom prípade má 2x vyšší výkon ako vstavaný blesk nášho fotoaparátu.
Nemá váš fotoaprát vstavaný blesk? Hľadáte kompaktný zdroj svetla? Toto pre vás môže byť vhodný, na ovládanie nenáročný a cenovo prijateľný kandidát.
Pre jeho obmedzený výkon a funkcionalitu sa tento malý základný model veľmi nehodí na kreatívne fotografovanie. Môžeme ho ale použiť ako diaľkové ovládanie iného externého blesku s podporou tejto funkcie.
Aj keď malý externý blesk podporuje TTL ovládanie, kvôli slabému výkonu obmedzeným napájaním nebudeme môcť využiť funkciu vysokorýchlostnej synchronizácie s krátkymi časmi (HSS).
Sony HVL-F20M je malý externý blesk so smerným číslom 20. Poslúži nám ako o niečo výkonnejšia náhrada vstavaného blesku. Pre prijateľnejší výsledok fotenia nám umožní odraziť svetlo od stropu.
Stredný externý blesk
Chcete od blesku viac no financie vás nepustia? Stredná trieda je ideálny typ blesku pre fotografov amatérov. V podstate všetkých kategórii a druhov fotenia.
Blesk disponuje slušným výkonom a bohatou funkcionalitou. Svetlo vďaka polohovaniu hlavy môžeme odrážať a smerovať. Čo určite využijeme pri kreatívnom svietení.
Táto trieda štandartne podporuje TTL ale aj HSS. Nezabudnime na diaľkové ovládanie s ktorým sa určite vyhráme.
Väčšina bleskov strednej triedy má informačný displej. Ich výkon je dostatočný aj pre fotografovanie svadieb. Smerné číslo, teda sila blesku sa pohybuje v rozsahu 35 až 47.
Godox TT350. Šikovný malý blesk strednej triedy. Je dobre vybavený a môžeme ho napájať akumulátorom. V strednej triede patrí medzi výkonovo slabšie blesky. Vhodný je do interiéru, osvetlí aj stredne veľkú miestnosť. Plusom je zabudovaná podpora rádiového ovládania.
Canon Speedlite 430EX III-RCanon Speedlite 430EX III-RT je systémový blesk strednej triedy, smerné číslo je 47. Plusom je možnosť bezdrôtového diaľkového ovládania. S takýmto bleskom bez problémov nafotíme aj svadbu.
Profesionálny externý blesk
Oproti strednej triede nám prináša profesionálny blesk hlavne vyšší výkon a kvalitnejšie spracovanie. Pri intenzívnom fotografovaní, keď potrebujeme aby sa blesk rýchlo dobíjal, môžeme pripojiť k blesku externú batériu.
Vyšší výkon oceníme aj pri použití modifikátorov, klasicky napr. softbox, pri odrážaní svetla od vysokých stropov alebo ak sa rozhodneme využiť blesk v exteriéri za použitia režimu HSS.
Veľmi dôležité je aj bohaté príslušenstvo, ktoré si môžeme k bleskom tejto triedy zaobstarať.
Nikon Speedlight SB-5000. Skvelý no drahý.
Profoto A10. Určite oceníte možnosť prepojenia so systémom štúdiových bleskov Profoto.
Oplatí sa iba originálny externý blesk?
Pred rokmi by sme vám odporučili len originál.
Dnes je však situácia iná. Výrobcovia tretích strán odviedli pri vývoji skutočne kvalitný kus práce a značky ako Godox alebo Nissin vyrábajú výborné blesky. Špičkou na trhu je jednoznačne Profoto. Blesky Godox či Profoto môžeme v ateliéri začleniť do systému štúdiových bleskov s ktorými budú bezchybne komunikovať.
Godox V1 je cenovo dostupnou alternatívou k “originálnym” profesionálnym bleskom. Plusom pre nás je kruhová hlava s pilotným svetlom, magnetický držiak príslušenstva, zabudované rádiové ovládanie a napájanie výkonným akumulátorom. Cena? Polovičná oproti originálnym bleskom.
A teť si prosfištime slofička
Smerné číslo externého blesku
TTL
X-SYNC
HSS
Zoom
LED svetlo
Modelové svetlo
Pilotné svetlo
Napájanie
Rýchlosť dobíjania
Ďiaľkové ovládanie
Ďakujeme za prečítanie a prajeme veľa Dobrého svetla. Hlavne toho bleskového 🙂
Karol Srnec a AKF Bratislava.
Nafotené s externými bleskami
Páčil sa vám článok? Okomentujte ho.
Dajte nám vedieť o aké informácie sa s vami naši fotografi majú podeliť v ďalších častiach Foto Edukácie.
Pridaj komentár