Nato, aby ste sa zo svojej alebo aj cudzej fotografie poučili, nepotrebujete jej dvojstranový rozbor!
Prečítate za minútku a okamžite sa môžete pustiť do fotenia ešte lepších záberov.
Ak aj vy chcete, aby sa na vašu fotku pozrel lektor AKF Bratislava a dal vám 3 praktické rady, čo na nej zlepšiť, pošlite maximálne tri fotografie na adresu 3tipy@akf.sk a my z nich vyberieme 1 záber do ďalšieho článku!
Vitajte vo Foto Edukácii. Tvorcovia dnešných 3 Tipov sú pre zmenu dvaja. Lektor Dominik Bugár a Braňo Vaněk.
Autorkou fotografie je Kristína Krempaská.
Krásny dobrý deň Kristínka, fotografie ste nám poslali 3 a na všetky dôjde rada! Dnes si dáme prvú z nich.
Na začiatok trocha všeobecne: autorka sa svetla zjavne nebojí, naopak skôr to vyzerá, že vyhľadáva protisvetlo, čo je na snímkach prírody, krajinkách vždy pozitívne. Protisvetlo je spravidla výrazným nositeľom emócií, no nie je vždy jednoduché ho správne zvládnuť. Často sa totiž stáva, že na výslednej fotografii takáto svetelná skladba vyzerá inak, než ako ju vidíme / sme videli voľným okom.
Pozitívom prvej Kristíninej fotky je jednoznačne zaujímavé svetlo, prichádzajúce z ostrého uhla (vlastne by sme mohli hovoriť o miernom protisvetle), ktoré vytvára výraznú hru svetiel a tieňov, viď stromy a plasticita kopca.
Veľmi príjemná farebnosť fotografie a na ľavej strane presvetlené žiariace oblaky sú plusom.
Za vhodné na zlepšenie považujeme „preťažený“ spodok. Ťažká tmavá a naviac komplikovaná štruktúra, šikmo vychádzajúca z obrazu von, pričom vo vrchnej časti snímky máme nevyužité miesto. To žiaľ pôsobí trochu nevyvážene. Určite radíme trocha lepšie komponovať obraz, prípadne dodatočným orezom zlepšiť výslednú estetiku obrazu. Stále však platí – obraz komponujte už v hľadáčiku.
Trocha nevhodná stredová kompozícia, zhluk stromov v strede nemá symetrický tvar, lepšie by pôsobilo, ak stromy neboli uprostred snímky. Pomôcť by mohlo napríklad snímanie na výšku. Áno, ide o krajinku. A predsa: neváhajte pre lepší výsledok porušiť kompozičné pravidlá a postupy!
A na ostatok: na spodku vľavo „prečnieva“ do obrazu tenký svetlý pás trávy. Tu by stačilo postprocesom stmaviť danú oblasť.
Predsa len ešte jedna poznámka k expozícii snímky. V takejto svetelnej situácii by zrejme stálo za zváženie „pohrať sa“ aj so šedým prechodovým filtrom a pomôcť tak trocha fotoparátu pre „zrovnanie“ svetelných rozdielov. Získali by sme tak viac svetla do tmavších častí.
Kristínka ďakujeme, onedlho sa pozrieme aj na vaše ďalšie fotky. Dobré svetlo pre bezchybnú fotku prajeme všetkým!
Nezabudnite...
Aj Vy poslať svoje 3 fotografie na adresu 3tipy@akf.sk aby ste sa mohli rýchlo a bezbolestne posunúť ďalej.
Pridaj komentár