Postproces fotografií v editore Adobe Lightroom Classic si môžeme zjednodušiť na 5 hlavných krokov, ktoré vedú od nasnímaných fotografií až k ich prezentácii na webe alebo v tlači. Každý krok je dôležitý pre dosiahnutie želaného výsledku, pričom sa v procese úpravy môžeme kedykoľvek vrátiť späť a doladiť detaily.
Adobe Lightroom Classic a ideálny workflow pri postprocese fotografie pre začiatočníka
Nižšie nájdete zjednodušený základný postup vhodný na prvotné zoznámenie s programom Adobe Lightroom Classic. Na obdobnom princípe fungujú aj ďalšie programy na úpravu a katalogizáciu fotografií.
Fotky si zväčšíte poklikom.
1. Prvotné nastavenie Lightroomu
Na začiatku je potrebné nastaviť adresár na ukladanie surových fotografií z fotoaparátu. Vytvoríme si zložku ako podadresár (zložku, folder) v adresári Obrázky.
Tento krok vykonáme na začiatku práce s LrC. Opakujeme ho len pri každej novej knižnici fotografií.
Pro tip
Ako fotograf mám často v knižnici Lightroomu až desiatky tisíc fotografií, ktoré pochopiteľne vo formáte raw zaberajú aj terabajty úložného priestoru. Ukladať ich v počítači skutočne nemá zmysel. Zabezpečte si rýchle externé úložisko.
2. Import fotografií do Lightroom
V module Knižnica klikneme na “Import” a vyberieme miesto, z ktorého budú fotografie importované (napr. SD karta, adresár, či priamo fotoaparát).
Zvolíme miesto pre uloženie v Lightroome (pre každý import fotografií nové, nap. podľa fotenej akcie) a spustíme import. Po dokončení vidíme fotografie pripravené na ďalšiu prácu.
Pro tip
Už tu môžeme série fotografií označovať vhodnými Keywords (kľúčové slová), ktoré slúžia ako rýchle pomôcky pri hladaní. Urobte tak.
3. Katalogizácia a organizácia fotografií v knižnici
Najskôr fotografie roztriedime, na označenie použijeme napríklad farebné tagy:
- Červené označenie pre nepoužiteľné snímky
- Žlté označenie pre nejasné snímky
- Zelené označenie pre najlepšie zábery na ďalšiu úpravu
Nepoužiteľné fotografie hromadne zmažeme, čím uvoľníme toľko potrebné miesto.
Masívne používam aj popisné tagy, Keywords, napr. fotky s červeným klobúkom označím ako červený klobúk. Ak ste tak doteraz nerobili, určite to odporúčam aj vám.
Takýto zodpovedný postup nám zabezpečí dokonale zorganizovanú a prehľadnú knižnicu našich fotiek.
Pro tip
Na triedenie fotografií môžeme použiť viacero techník. V našom ďalšom článku Dôležitosť pozitívneho výberu fotografií si povieme viac o možnostiach a postupoch, vďaka ktorým sa z katalogizácie nezbláznime 🙂
4a. Editácia fotografií v Lightroom
V module Develop začíname globálnymi úpravami (úprava vyváženia bielej, jas, kontrast). Prechádzame na lokálne úpravy pre konkrétne časti snímky (napr. retušovanie). Tieto kroky môžeme podľa potreby striedať a dokonca aj dodatočne upravovať.
Pro tip
Váhate, ktoré úpravy sú vhodné a potrebné? LrC patrí medzi tzv. samovysvetlovacie programy – jednoducho chyťte posuvník a okamžite uvidíte zmenu. A poradie úprav? Na začiatok postupujte od horných po nižšie uložené.
4b. Editácia fotografií v externých programoch
Pre pokročilejšie retuše môžeme použiť napr. Adobe Photoshop alebo NIK Collections. Lightroom automaticky integruje tieto programy a umožní nám pracovať v nich bez prerušenia workflow.
Pro tip
Hovorí sa, že “menej je viac”. V postprocese to platí takmer 100%. Radšej ako posunúť šupátko funkcie na úplný koniec, vykonajme sériu viacerých menších posunov. Ku konkrétnej úprave sa predsa môžeme vždy vrátiť a doladiť ju.
5. Export výsledných fotografií
Po dokončení úprav fotografie vyexportujeme s presne stanovenými parametrami a na nami zvolené miesto. Pre web alebo tlač vyberáme rôzne formáty a rozlíšenia (JPEG pre web, TIFF pre Fine Art tlač). Adobe Lightroom nám umožní exportovať viacero fotografií naraz.
Pro tip
Fotografie pri exporte z LRC môžeme hromadne premenovať.
Nastavenia exportu si môžeme jednoducho uložiť ako presety pre opakované použitie.
Export pre webové rozhranie
image format jpeg
resolution 72 ppi
color space sRGB
limit file size 249kB
long edge max. 2048px
sharpen screen high
Export pre tlač
image format tiff
resolution 300 ppi
bit depth 16 bits
color space Adobe RGB
dimensions skutočná výsledná veľkosť + spádavka
sharpen paper high
Pro Tip
Každý export pre web stránky ešte zbehnem cez skvelý komprimačný softvér tinyjpeg.com. Vďaka nim ušetríte v priemere o 60-80% dát a fotografie vyzerajú stále výborne.
Autori článku do tohto dielu Foto Edukácie sú Peter Rácz a Braňo Vaněk.
Pridaj komentár