fbpx
KURZY FOTOGRAFOVANIA V BRATISLAVE AJ ONLINE UŽ OD ROKU 2009.

3 Tipy pre lepšiu fotku / 36.

3 Tipy pre lepšiu fotku / 36.

Na to, aby ste sa zo svojej alebo aj cudzej fotografie poučili, nepotrebujete dvojstranový rozbor! Prinášame Vám 3 praktické tipy lektora AKF Bratislava, čo a ako zlepšiť..

Prečítate za minútku a okamžite sa môžete pustiť do fotenia ešte lepších záberov.

Chcete, aby sa na vašu fotku pozrel lektor AKF a dal vám 3 praktické rady, čo na nej zlepšiť? Pošlite maximálne tri fotografie na adresu 3tipy@akf.sk a my z nich vyberieme 1 záber do ďalšieho článku.

3 tipy pre fotografa

Vitajte vo Foto Edukácii. Tvorca dnešných 3 Tipov je Braňo Vaněk.
Autor fotografie: Peter Braun

Peter ďakujem za tvoje fotky.

Táto tvoja fotografia obsahuje všetky ingrediencie dobrej reportážnej (alebo aj street) snímky. Obávam sa však, že si potenciál nie úplne využil. Samotný motív je v poriadku, ba priam skvelý. Mladíci tmavej pleti (fotka je evidentne zo zahraničia, to poznám podľa toho, že tam majú more:)) skákajúci z prístavnej hrádze do mora. Super! Krásne miesto krásny moment. Viac by si však získal zmenou uhlu. Moje doporučenie sa týka zmeny miesta, z ktorého si fotil. Ak je motív zaujímavý, zdrž sa chvíľu na mieste a hľadaj ako a odkiaľ by to šlo ešte lepšie.

Na tvojej fotke je vysledovateľný pokus o komponovanie obrazu. Dopadlo to však tak, že si bol pre výsledok nútený až priveľmi tesno rezať priestor. Všetko na tvojej snímke je veľmi na kraji. Stačilo urobiť krok dva späť. Ja viem, po bitke je každý generál. Ale vidíš to, však? Často sa používa slovné spojenie “okamžik, ktorý sa už nezopakuje”. Je to naozaj tak? Chalani sa po tomto skoku zbalili a rozpŕchli sa domov? Budem sa opakovať. Ak je motív zaujímavý, zdrž sa chvíľu na mieste a hľadaj ako by to išlo ešte lepšie.

Spracovanie. Peter na tvojich snímkach som si všimol tendenciu orezávať tak, ako sa ti to práve hodí. Každá z tvojich snímok má iný formát, rozmer a pomer strán. Aspoň základnú jednotnosť, teda pomer strán snímky (navrhujem 2:3, natívny formát zrkadlovky) dodržuj.

kurz fotografie plný manuál AKF
Zachyťte okamžik

Nedarí sa Vám zachytiť pohyb? Fotky sú priveľmi statické a ťažko čitateľné? Vyšli vám v jpeg zvláštne farby?

Máš veľmi tmavé tiene a farebnosť je tiež trocha ťažkopádna, béžová v LDR až po magentový tón v PHR. Nenachádzam snahu o vylepšenie, napriek tomu, že fotka zjavne prešla editorom.

Pre Petra mám ešte jeden tip. Pri správnej expozícii ide nielen o správne naexponované prostredie, ale hlavne o správne zachytenú scénu. Hovorím o chalanovi, čo práve skáče do mora. Namiesto pohybu, vyzerá ako by sa opieral o neviditeľné niečo. Skrátením expozičného času by si do fotky dostal pohyb. Na druhej strane, ak by si bol bližšie a pod iným uhlom, pri rovnakom čase by sa ti podarilo zachytiť rozprsknutie vody pri skoku.

Petrovi a všetkým, ktorí dočítali moje rady až do konca ďakujem a prajem vám Dobré svetlo!

Nezabudnite...

Aj Vy poslať svoje 3 fotografie na adresu 3tipy@akf.sk aby ste sa mohli rýchlo a bezbolestne posunúť ďalej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kalendár akcií

Najnovšie kurzy

Najnovšie komentáre

Otváracie hodiny

  • Pondelok08.30 - 20.30
  • Utorok08.30 - 20.30
  • Streda08.30 - 20.30
  • Štvrtok08.30 - 20.30
  • Piatok08.30 - 20.30
  • Sobota08.30 - 20.30
  • Nedeľa08.30 - 20.30