Blog

Najbližšie kurzy:


Visegrad Fund
Čo by ste nikdy nemali povedať fotografovi

Poznáte ich určite veľmi dobre. Hlášky typu praskne ti šošovka alebo už ti došiel film alebo ešte lepšie tvoj foťák robí fakt dobré fotky. Fotografi ich počúvajú celkom často a niektoré môžu naozaj vytočit. V tomto článku si ukážeme, čo by ste naozaj nemali hovoriť žiadnemu fotografovi. Hoci sa to môže na prvý pohľad zdať vtipné. Ale nebude.

(Odporúčanie: berte prosím tento článok s humorom a veľkou nadsázkou;))

Staré fotografie, z ktorých idú zimomriavky po chrbte

Fotografie sú nositeľmi odkazu a emócií. Dokážu rozosmiať, potešiť, zabolieť, zneistieť i - vystrašiť. Posledný prípad je skoncentrovaný v tomto súbore fotografií, ktoré sú jednoducho - strašidelné. Pravdepodobne nie všetky fotografie sú výtvorom starších generácií fotografov, ale musíme uznať, že originalita a nápaditosť im naozaj nechýba ;-)

Filmy o fotografoch, ktoré by ste mali rozhodne vidieť

Mnohokrát svet pozná nadčasové a jedinečné fotografie, ktoré sú známe mladým i starým. Ale čo ľudia, ktorí ich vytvorili? Aký bol ich príbeh? Mená a životy tých, ktorí zachycovali mnohokrát prelomové chvíle v našej spoločnosti, o tých vie málokto. Našťastie tieto inšpiratívne osudy známych fotografov môžeme poznať aj vďaka filmom, ktoré o nich boli natočené. Dnes Vám prinášame tri životopisné svetové filmy a jeden bonus od našich susedov z Čiech, o fotografoch, ktorý (z)menili svet. 

5 najznámejších fotografiek sveta

Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien by aj AKF rado vyjadrilo obdiv a úctu tejto nežnej polovici ľudstva. Preto sme pre Vás pripravili svieži článok, ktorý zahŕňa zoznam niekoľko najznámejších žien v oblasti fotografie, ktorú nepochybne obohatili svojim špecifickým a jedinečným uhlom pohľadu. Dámy, ste inšpiráciou a to či už stojíte pred objektívou, za ním, alebo len tak ste :-)

Experiment: 12 fotografov, jedny kvety, modelka a 15 minút vo vile. Výsledok? Zaujímavý :-)

12 európskych fotografov sa stretlo v krásnej toskánskej vile, aby spolu tvorili, inšpirovali sa a učili jeden od druhého. V posledný deň pobytu napadlo tím aranžérov kvetín a stylistov vyzvať fotografov na jeden zaujímavý experiment. V najkrajšej miestnosti vily naaranžovali zátišie kvetov, ktoré mal každý z fotografov odfotografovať. Dostali jednu modelku a 15 minút času, pričom prevedenie predchádzajúceho ani nasledujúceho fotografa nemohli vidieť. Čo z toho vzniklo? Tieto podnetné fotografie :-) "Napriek tlaku, to bola napokon veľká zábava - myslím, že bolo krásne vidieťm ako má každý fotograf jednoducho svoj štýl a videnie, napriek tomu, že išlo o tú istú tému," uviedol jeden z fotografov. 

Najlepšie fotografie roku 2015 zo súťaže National Geographic

Sledovať víťazné fotografie z prestížnej súťaže National Geographic Photography Competition je pre nás každý rok zážitkom, veľkou inšpiráciou a motiváciou. Výnimkou nebol samozrejme ani rok 2015. National Geographic zverejnil výsledky len pred niekoľkými dňami. Brilantné obrázky zachytávajú svet okolo nás.. od ulíc v Iráne až po oblohu nad Španielskom. Boli vybrané z pomedzi desiatok tisícov obrázkov z celého sveta.

Zvieratá v dvojitej expozícii a animácii nesú ekologický odkaz

Za využitia technológie cinemagrafu, teda fotografie, v ktorej prebieha menší opakovaný pohyb, vytvoril turecký grafický dizajnér Said Dagdeviren sériu podnetných gif animácií s dvojitou expozíciou. Na obrázkoch tak vo výsledku kombinuje fotografie divokých zvierat a videá krajiny, čím vzniká pôsobivý kontrast. Tento projekt bol vytvorený s cieľom poukázať na to, ako ľudská činnosť narušuje voľne žijúce zvieratá v ich prirodzenom prostredí. Nápad je výborný, prevedenie ešte znamenitejšie. Čo myslíte?

Čo sa skrýva za idylickými fotografiami na sociálnych sieťach? VIDEO

Určite ste sa s tým stretli nejeden krát. Fotografie, pri ktorých sa Vám chce až plakať závisťou, aký výnimočný zážitok zažíva niekto na opačnom konci sveta, vo vedľajšom štáte či o poschodie nižšie a vy máte "iba" svoj obyčajný život. Ale je to naozaj tak? Virtuálny svet prináša totiž možnosti ako si svoju realitu upraviť priaznivejším spôsobom - a kontrast vie byť niekedy veľmi ostrý. Na to sa pokúšal upozorniť aj vietnamský kreatívec Hồ Anh Đức vo svojom vtipnom videu. Ukazuje, že nie je všetko zlato, čo sa blyští ;-) 

Malé deti sú rozkošné.. ale nie na týchto fotkách!

Fotky malých detí majú byť milé a rozkošné.. skrátka ňuňuňu. Nie vždy sa to však podarí na prvýkrát. Deti totiž ešte nie sú navyknuté pred objektívom pózovať a navyše, väčšinou dlho neobsedia na jednom mieste. Preto nie je jednoduché vytvoriť im pekný portrét. Tu je 29 ukážok, keď sa to naozaj nepodarí. :-)

RSS icon RSS

1987 amazónsky prales americký portrét anlógova fotografia Annie Leibovitz aranžovanie ateliér autá Bang Bang Club biznis blog Blog blogy Bojnice celebrity Českoskovensko cestovateľská fotografia Daily Mail dcéry dejiny fotografie deti digitálna fotografia diskusie divoká príroda dobové dokument dokumentaristika Dušan Knapa dvojitá expozícia ekológia experiment fashion and beauty film fotoaparát fotograf fotografia fotografie fotografky fotografovanie fotoséria fotovíkend glamour gragfika Greg Marinoviche grimasy historické hlášky hnev hory hrôzostrašné humor Ilustrácie ilúzia indiánsky kmeň James Nachtwey Jamie Beck Jan Saudek jedinečnosť Joao Silva Ken Oosterbroek Kevin Burg Kevin Carter klienti konceptuálne umenie kontroverznosť krajania krajina krajinárska fotografia kraslice kresťanstvo kurz kvety laici vs profesionáli lektorka ľudskosť matky moderná doba módna fotografka náhoda National Geographic nehoda Nithin Rao Kumblekar ocenenia odkaz ohrozené druhy osobnosti osudy outdoor párová fotografia photoshop Photoshop podobnosť pohyblivé fotografie portrét portréty pravda príroda profesionálna fotografia profil Profil projekt prvotina Rajecká dolina realita reportáž reportážna fotografia retuš rituály rodičia selfie šibačka slávne slovania Slovensko sociálne siete sociálno - kritické témy sociálny experiment staré strašidelné supermodelky súťaž súťaže svetoví autori svetoví fotografi symbióza Tadžikistán televízia Toskánsko tradície turistika úprava úsmevné situácie vajíčka Vanda Mesiariková Veľká noc Vietnam vlastný štýl vtipné video výhra výlet výstraha wokrshop zásnubná zavádzanie záznam žena ženy životopisný film znečistenie zvieratá zvyky

Pravidelne vám vo fotobežníku budeme predstavovať známych i menej známych fotografov zo Slovenska, Čiech a celého sveta. Sprostredkujeme vám informácie o výstavách, seminároch a stretnutiach s fotografmi. Tiež vám budeme predstavovať zaujímavé fotografické knihy alebo novinky zo sveta fotografickej techniky... a to samozrejme nie je všetko!

Kľúčové slová

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31